Gotowanie Nożem i widelcem – Słodkie prezenty

Nożem i widelcem – Słodkie prezenty

SHARE

Ciasteczka mogą być świetnym wypiekiem, który użyjemy nie tylko do jedzenia, ale też do dekoracji i jako prezent.

Idealnie do tego nadają się pierniczki, które są tradycyjnymi ciasteczkami na Boże Narodzenie, a wykonanie ich to propozycja wspólne spędzonych długich wieczorów z dziećmi. Poza tym, można je już zrobić na początku grudnia, długo przed gorączką świąteczną.

Pierniczki

2-2 1/2 cups mąki
3 łyżki miodu
5 łyżek cukru
2 jajka
3 czubate łyżki przyprawy do piernika
1 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
100 g masła
3 łyżki kakao
Masło, cukier i miód rozpuścić w rondelku. Podgrzewać stale mieszając do całkowitego rozpuszczenia cukru. Pozostawić do ostygnięcia. Do letniej masy wsypać mąkę wymieszaną z kakao, przyprawę do piernika, sodę, jajka. Wszystko dokładnie zagnieść. Tak przygotowane ciasto rozwałkować i wykrawać foremkami dowolne kształty. Piec przez ok. 8-10 min. w piekarniku nagrzanym do 350 stopni F. Aby zmiękły muszą przeleżeć min. 2 tygodnie.

Choinki

Z powyższego przepisu zagnieść ciasto i wyciąć gwiazdki różnej wielkości. Wystarczą 4 foremki różnych rozmiarów. Upiec ciastka.
Lukier
1 białko
1 cup cukru pudru
perełki i gwiazdki do dekoracji
Białko jajka ubijać na sztywno. Miksując dodać po łyżce cukru pudru. Gdy lukier jest gęsty i błyszczący to znaczy, że jest gotowy. Największą upieczoną gwiazdkę położyć na spód, na środek wlać łyżkę lukru i na to kolejną tej samej wielkości gwiazdkę i na to łyżkę lukru, a następnie po dwie mniejsze gwiazdki przełożone lukrem. Należy chwilę poczekać przed nakładaniem kolejnych gwiazdek, aby lukier zastygł. Końcówki gwiazdek delikatnie polać odrobiną lukru i udekorować srebrnymi kuleczkami. Odstawić na 3 godziny, aby dokładnie zastygły.

Łańcuch na choinkę

Przygotować ciasto z powyższego przepisu. Rozwałkować i wykrawać różne formy, mogą to być gwiazdki, choinki, ludziki, serca itp. Zrobić dwa nieduże kółka na wstążkę w połowie każdego pierniczka.
Upiec według przepisu. Po ostudzeniu udekorować lukrem, czekoladą. Na wstążkę nawlekać na przemian różne kształty.