Porady Porady Ocet najlepszym przyjacielem pani domu

Ocet najlepszym przyjacielem pani domu

PODZIEL SIĘ

Butelka octu powinna na stałe zagościć w niezbędniku każdej pani domu. Dziś kilka słów na temat magicznego działania octu.

Czysty ekspres do kawy
Kawa pozostawia po sobie osad, zwłaszcza jeśli długo stoi w dzbanku. Wymieszaj w równej ilości ocet i gorącą wodę i przepuść roztwór przez ekspres do kawy, a następnie zrób trzy cykle z czystą wodą i gotowe.

Czyste żaluzje
Wymieszaj w równej ilości wodę i ocet. Załóż bawełniane, jasne rękawiczki, zanóż ręce w roztworze i powoli przecieraj listwę po listwie w żaluzjach.

Czyste rury
Jeśli w kuchni lub łazience pojawi się nieprzyjemny zapach z rur, sięgnij po ocet. Wymieszaj 1/2 cup sody oczyszczonej z 1 cup octu i wlej roztwór do rur. Nie tylko zdezynfekujesz je, ale także skutecznie pozbędziesz się smrodu z rur.

Lśniące urządzenia z nierdzewnej stali
Tak modne w naszych kuchniach lodówki, zmywarki, kuchenki ze „stainless steel” lub chromu możesz spokojnie czyścić octem, który nada im odpowiedni połysk.

Koniec z zapachem papierosów
Aby pozbyć się zapachu papierosów rozłóż w pomieszczeniach, gdzie czujesz, dym miseczki wypełnione octem winnym lub octem jabłkowym.

I po plamach z pleśni
Jeśli masz duże i głębokie plamy pleśni, użyj na nie bezpośrednio octu, który skutecznie je usunie. Jeśli palmy są lekkie, możesz użyć roztwór wody i octu.

Klejące miejsca to już nie problem
Ile razy próbowałaś usunąć klej po naklejce z ceną lub metką i nic. Spróbuj przetrzeć te miejsca szmatką nasączoną białym octem i delikatnie zdrap pozostałość.

Ślady po długopisie
Jeżeli twoje dziecko wróciło ze szkoły z plamami po długopisie na białym podkoszulku lub spodniach, nie martw się – nalej na plamę ocet i pozostaw na chwilę, a następnie wypierz ubranie.

Usuń tłuszcz
Jeśli chcesz dokładnie posprzątać kuchnię z tłuszczu, użyj do tego octu wymieszanego z wodą.

Rozjaśnij panele podłogowe
Jeśli chcesz, aby twoja podłoga nabrała blasku wymieszaj w małym pojemniku 1 pint (2 cup’y) gorącej wody z 2 łyżkami oliwy z oliwek i 4 łyżkami białego octu. Dokładnie wymieszaj składniki i powstałym płynem umyj podłogę, a następnie dobrze ją wypoleruj.

Czysty dywan
Jeśli twój dywan lub wykładzina wygląda na mocno zużyte, wypierz je w roztworze octu z wodą (1 galon wody, 1 cup octu). Za pomocą mieszanki octu z solą usuniesz także plamy z dywanu (wymieszaj 1/2 cup octu z 2 łyżkami soli).

Mniej widoczne rysy
Jeśli na twojej drewnianej podłodze pojawiły się rysy, możesz sprawić, że będą one mniej widoczne dzięki roztworowi octu jabłkowego i jodyny, który skutecznie „kamufluje” rysy.

MK