Najnowsze Odpady plastikowe

Odpady plastikowe

SHARE

Obecnie odpady plastikowe stanowią poważny problem dla naszego środowiska, jest ich pełno w oceanach i morzach, a poza tym bardzo powoli się rozkładają.

Pierwsze opakowania z tworzyw sztucznych pojawiły się na przełomie lat 50 i dzisiaj nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie ich braku w naszym codziennym życiu.

Produkcja przeciętnej torebki plastikowej trwa około 5 minut, używana jest przez krótki okres czasu i wyrzucana. Okres rozkładu tego rodzaju śmieci to wieki. Odpady plastikowe stanowią między 70 i 90 procent śmieci na plażach. Szacuje się, że to one przyczyniają się do śmierci około 100 tysięcy ssaków morskich co roku.

Na Oceanie Spokojnym utworzyła się pewnego rodzaju wyspa z plastikowych odpadów wielkości Półwyspu Iberyjskiego.

Opakowania z polimerów są produkowane i używane w ogromnych ilościach. Naukowcy alarmują, że do 2020 roku w morzach i oceanach będziemy mieć więcej plastikowych zanieczyszczeń niż samych ryb. Pod wpływem fal, prądów morskich i słońca plastik rozpada się na malutkie cząsteczki, a usunięcie ich jest raczej niemożliwe.

Przewiduje się obecność 51 bilionów (500 razy więcej niż gwiazd w galaktyce), niewielkich plastikowych kawałków dryfujących na światowych wodach.

Nawet najbardziej odległe i bezludne części świata będą pełne drobinek plastikowych. Poprzez to organizmy żyjące w wodach mają problem z rozpoznaniem co jest ich pożywieniem, a co nie. Ocenia się, że 25 procent ryb i mięczaków ma wewnątrz siebie plastikowe cząstki. Mikroplastik zjedzony przez ryby i owoce morza, trafia przez to później do naszego żołądka.

Nawet 11 tysięcy cząsteczek plastiku może trafić do naszego organizmu rocznie poprzez ich regularne spożywanie.

Nie zbadano jeszcze jaki to ma wpływ na ludzki organizm. Wiele krajów i organizacji ekologicznych aktywnie próbuje ograniczyć zużycie foliowych opakowań poprzez promowanie używania przez ludzi toreb wielorazowego użytku. Dla dobra nie tylko własnego, kolejnych pokoleń, ale i całej planety warto zwrócić uwagę na ilość używanych plastikowych opakowań, jak również zmniejszyć ich zużycie.

Barb