Porady Lekarz Odwodnienie organizmu

Odwodnienie organizmu

SHARE

Nasze organizmy w 60% składają się z wody, ale utrata nawet 1.5% powoduje, że jesteśmy lekko odwodnieni i pogarsza się nasz humor, mamy mniej energii i nasze kojarzenie jest słabsze (obniża się działanie układu kognitywnego). Jeżeli przyczyna tego stanu jest oczywista i nam znana np. gorący, słoneczny dzień i za mało wypitych płynów podczas całego dnia, a może wyczerpujące ćwiczenia lub wysiłek fizyczny, to wszystko jest jasne. Gdy jednak pojawia się “nieznane” nam odwodnienie,to źródeł musimy szukać gdzieś indziej.

 

Cukrzyca
Osoby cierpiące na to schorzenie lub ci, którzy mają niezdiagnozowaną cukrzycę są narażone na odwodnienie organizmu. Dlaczego? Otóż jeżeli poziom cukru w naszym organizmie jest za wysoki, to jego nadmiar jest wydalany z moczem, co oznacza, że częściej chodzimy do łazienki. Cierpimy wtedy na wzmożone pragnienie. Rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza i uregulowanie poziomu cukru.

Menstruacja
Estrogen i progesteron wpływają na poziom odwodnienia organizmu, dlatego podczas okresu kobiety powinny pić więcej płynów. Poza tym, jeżeli krwawienie jest zbyt obfite natychmiast powinny skontaktować się z lekarzem.

Lekarstwa i suplementy
Zazwyczaj informacje dotyczące wpływu lekarstw na nasze pragnienie pojawiają się na opakowaniu, ale większość z nas nie czyta długich list skutków ubocznych. Poza tym dużo lekarstw jest moczopędnych np. lekarstwa na regulację ciśnienia. Również wszystkie medykamenty, które na liście efektów niepożądanych mają biegunki lub wymioty powodują odwodnienie. Niektóre suplementy naszej diety zawierające pietruszkę, seler, mniszka lekarskiego także są moczopędne.

Dieta niskokaloryczna lub uboga w warzywa i owoce
Węglowodany są magazynowane w naszych organizmach razem w wodą, dlatego jeżeli odchudzamy się to przy dietach eliminujących lub ograniczających cukry (np. eliminowanie takich produktów jak płatki owsiane lub ciemny ryż nasiąkające wodą) tracimy też wodę tzw. water weight. Jeżeli odmawiamy sobie warzyw i owoców też robimy krzywdę naszemu organizmowi, nie tylko pozbawiamy się niskokalorycznego jedzenia, ale też zdrowego źródła płynów.

Stres
Hormon stresu produkowany przez długotrwałe nerwówki powoduje, że nasza gospodarka wodno-elektrolitowa zostaje zachwiana. Remedium na taki stan jest wizyta u lekarza i przyjmowanie odpowiednich medykamentów, ponieważ zwiększenie ilości przyjmowanych płynów jest tylko chwilowym rozwiązaniem. Najlepszą radą jaką możemy dać komuś zestresowanemu to odpoczynek.

zdrowie www1

Zespół jelita drażliwego
Oprócz innych dokuczliwych symptomów to schorzenie może wpłynąć na odwodnienie naszego organizmu, gdyż ścisłe diety lub eliminowanie z jadłospisu pokarmów mogących podrażniać jelita często wiąże się też z ograniczeniem przyjmowanych płynów.

Ciąża i karmienie piersią
Symptomy, zarówno te pojawiające się na początku ciąży (wymioty) jak i te typowe dla jej późniejszych etapów (szybsze krążenie krwi) mogą wpłynąć na deficyt wody w organizmie. Jeżeli kobieta zaczyna produkować coraz mniej pokarmu powinna pić więcej wody, gdyż karmienie piersią jest przecież dostarczaniem potomstwu płynu bogatego w elektrocyty, minerały, proteiny, itp.

Naturalny proces starzenia się
Z wiekiem zdolności naszego organizmu do magazynowania i oszczędzania płynów, jak i odczuwanie pragnienia maleje, dlatego o wiele trudniej jest rozpoznać odwodnienie. Aby do tego nie dopuścić, starajmy się regularnie pić.

Alkohol
Życie po alkoholu może jest weselsze, ale jest też bardziej moczopędne. Alkohol powoduje, że częściej wychodzimy do łazienki, ponieważ płyny, które normalnie byłyby wykorzystane przez nasze organy są transportowane do pęcherza i wydalane. Poza tym alkohol wpływa na kurczenie się komórek i obniżenie zdolności odczuwania, więc wszystko to wpływa na odwodnienie.

Na koniec lista pokarmów, które pomogą ci zachować zdrowy poziom płynów w organizmie:

• świeże ogórki (96.7% wody)
• sałata lodowa (95.6% wody)
• seler naciowy (95.4% wody)
• rzodkiewka (95.3% wody)
• pomidory (94.5% wody)
• zielona papryka (93.9% wody)
• kalafior (92.1% wody)
• arbuz (91.5% wody)
• szpinak (91.4% wody)
• karambola (star fruit) (91.4% wody)
• truskawki (91% wody)
• brokuły (90.7% wody)
• grapefruity (90.5% wody)
• marchewki (90.4% wody)
• kantalupa (90.2% wody)

IB