Przeczytaj Olga Sosnovska – Polka na szklanym ekranie

Olga Sosnovska – Polka na szklanym ekranie

SHARE

Urodzona w 1972 roku w Wieluniu wyemigrowała wraz z rodzicami do Wielkiej Brytanii. Miała wtedy tylko 11 lat i nie mówiła wcale po angielsku.

Początkowo mieli zostać w Anglii tylko rok, ale jak wiadomo sytuacja w Polsce komunistycznej zniechęcała do powrotu i zostali.

Olga zaczęła uczęszczać na zajęcia aktorskie (drama club) i dzięki temu nie tylko podszkoliła język, ale także rozwinęła w sobie talent aktorski. Na początku myślała o zmianie nazwiska (Olga Sosnowska), ale jak sama powiedziała nie mogła wybrać tego odpowiadającego jej, a poza tym jej agenci wcale nie naciskali na zmianę. Debiutem młodej aktorki był występ w brytyjskim serialu „The Vice” w 1999 roku. W tym samym roku także poślubiła swojego męża, przystojnego amerykańskiego aktora znanego m.in. z „Heros” Sendhila Ramamurthy. Sosnovska uważana jest za brytyjsko-amerykańską aktorkę.

W Stanach Zjednoczonych znana jest z występów w serialach „Heros” (gdzie grała z mężem), „Weeds”, „Criminal Minds”, „Law & Order: Criminal Intent”, „Law & Order”, „Human Target”, a przede wszystkim z roli Leny Kundery polskiej businesswoman, szpiega korporacyjnego w mydlanej operze „All My Children”. Rola ta była szeroko dyskutowana, ponieważ jej bohaterka była lesbijką i jej pocałunek z Biancą Montgomery grającą Eden Riegel był pierwszym (już historycznym) pocałunkiem kobiet w historii daytime television. W Stanach wystąpiła także w filmach „Ocean Thirteen” i „House of D”. W Wielkiej Brytanii jej kariera zaczęła się od występu w serialu „Take Me”, potem pojawiła się m.in. w „Monarch of the Glen” miniseriach, koprodukcjach międzynarodowych „Jason and The Argonauts” i „The Monkey King”. Jednak najbardziej kojarzona jest z rolą Fiony Carter z 3 i 4 części szpiegowskiej serii „Spooks” (inny tytuł „MI-5”), którą niestety opuściła w trakcie sezonu, kiedy okazało się, że jest w ciąży z córką.

Jeżeli chodzi o jej życie prywatne to nie ma o nim wiele informacji, jak już wspomnieliśmy od prawie 20 lat jest żoną przystojnego aktora pochodzącego z Chicago. Wychowują 13-letnią córkę Halinę i 10-letniego syna Alexa. Kiedy kariera męża zaczęła nabierać rozpędu bez żalu rzuciła Wielką Brytanię i przeniosła się do Stanów, by go wspierać. Dziś mieszka wraz z Sendhilem w Londynie. Po raz ostatni na ekranie pokazała się w 2014 roku w roli Roxany w popularnym serialu „The Leftovers”.

POPELINA