Życie Polonii Fotorelacje „Opowiedz Mi Świąteczną Bajkę”, czyli Magiczne Święta w Copernicus Center.

„Opowiedz Mi Świąteczną Bajkę”, czyli Magiczne Święta w Copernicus Center.

PODZIEL SIĘ

MAGICZNE ŚWIĘTA 2019, czyli WIELKI ŚWIĄTECZNY FESTIWAL RODZINNY odbył się po raz pierwszy dziewięć lat temu dzięki pomysłowi Fundacji Kopernikowskiej. O tym, iż jest coś prawdziwie magicznego w Świętach Bożego Narodzenia nie trzeba nikogo przekonywać. O tym, że polskie święta są wyjątkowo uroczyste wiedzą wszyscy. Przywołują wspomnienia, które chętnie opowiadamy naszym dzieciom i wnukom …

Cały rok tęsknimy za świąteczną atmosferą, zapachem i magią tego pięknego wydarzenia i staramy się by były podobne do tych, które pamiętamy z naszego dzieciństwa. Niestety nie da się cofnąć czasu i nie wszystkim udaje się spędzić święta w Polsce. Co zrobić, aby umożliwić naszym dzieciom przeżycia równie piękne, jak nasze?

Trzeba było opowiedzieć bajkę!

Za pomocą możliwości, jakie daje teatr, słowo, muzyka i taniec – opowiedzieliśmy, zagraliśmy, wytańczyliśmy i wyśpiewaliśmy. Wielki Świąteczny Festiwal Rodzinny Magicznych Świąt w Copernicus Center to wszystko o polskich tradycjach świątecznych na scenie w II obszernych aktach w wykonaniu dzieci i młodzieży.

Akt I otworzyły Malutkie Aniołki, czyli najmłodsze dzieci Warsztatów Teatralnych LITTLE STARS zapraszając publiczność do wspólnego kolędowania, a anielski pochód z betlejemskim światełkiem przemaszerował podczas kolędy „Cichej Nocy”. Wspólnie, z bardzo zajętymi kuchareczkami, zasiedliśmy do wigilijnego stołu i śpiewając stare polskie kolędy oglądaliśmy przygotowania do Wigilii.

Dzieci i młodzież z Akademii Muzyki PaSO zaprezentowały świąteczny program muzyczny na piano i skrzypce pełny wspaniałych kolęd, polskich pastorałek oraz popularnych piosenek świątecznych. Wśród nich nie zabrakło utworów takich jak; Mazurek Chopina – piano solo, ilustracji muzycznej Czajkowskiego ze sztuki, według baśni, „Dziadka do Orzechów” – skrzypce, czy chóralnego Ave Maria, które stworzyły ponadczasowy klimat Magicznej Imprezy.

Zespół Pieśni i Tańca POLONIA rozpoczął widowisko skocznym rock-and-rollem, po którego rytmach na scenie pojawiła się gromadka słodkich Krasnoludków z najmłodszej formacji zespołu. Kolejne grupy wiekowe POLONII zaprezentowały cząstkę potencjału folkloru polskiego w utworach tanecznych regionu Nowego Sącza, Kurpiów oraz Żywca w oryginalnych strojach. Celebracje festiwalu Magicznych Świąt zakończył debiut walca wiedeńskiego grupy Młoda Polonia oraz wspólny finał wszystkich wykonawców.

Przez cały czas trwania Festiwalu czynny był świąteczny jarmark, na którym można było zapatrzyć się w prezenty świąteczne, książki, płyty, biżuterię, oryginalne ozdoby choinkowe, wyroby rzemiosła jak również domowe przysmaki polskiej kuchni. Wiele atrakcji i zabaw dla dzieci przygotował „You Can Be My Angel”, niespodzianki i… Święty Mikołaj był gotowy do zdjęć.

Czas szybko płynie i już dziś serdecznie zapraszamy Państwa na jubileuszowe, bo już 10-te wydanie Magicznych Świat w przyszłym roku, a póki, co w imieniu wszystkich uczestników oraz organizatorów Festiwalu pragnę złożyć Państwu Życzenia Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego, co najlepsze w nadchodzącym roku 2020.

Dorota Romek