Fakty Ciekawostki Oscarowy szok

Oscarowy szok

SHARE

Już po Oscarach, opadły emocje, z niektórymi decyzjami w pełni się zgadzamy, a inne uważamy za niesprawiedliwość lub skandal. Dziś o największych oscarowych zaskoczeniach i skandalach jakie zafundowała widzom Akademia i głosujący.

 

Kiedy „Crash” pokonało w kategorii najlepszego filmu roku „Brokeback Mountain” w 2006
Film Anga Lee opowiadający o kowbojach gejach był faworytem publiczności. Był to także ważny film dla społeczności gejowskiej, nie tylko z powodu sposobu w jaki zostali ukazani główni bohaterowie, ale także dlatego, że film okazał się kasowym hitem, a aktorzy zagrali w nich swoje życiowe role. I nagle po otwarciu koperty okazało się, że wygrał przeciętny film Paula Haggisa. Nawet sam reżyser przyznał w wywiadzie, że nie sądzi, by jego film zasługiwał na to miano.
Kiedy Marisa Tomei wygrała Oscara za rolę drugoplanową w 1993
Czasami wyniki głosowania członków Akademii są tak zaskakujące, że publiczność nie chce im wierzyć. Tak było właśnie w przypadku młodej Marisy Tomei, która otrzymała Oscara za rolę w komedyjce „Mój kuzyn Vinnie”. Oczywiście pojawiły się od razu plotki, że jej nazwisko zostało odczytane przez pomyłkę.
Kiedy „Obywatel Kane” nie wygrał w kategorii film roku w 1942
„Obywatel Kane” przez krytyków uważany jest za jeden z najlepszych filmów wszechczasów. Jednak Akademia miała odmienne zdanie i Oscara dostał film Johna Forda „How Green Was My Valley”. Na szczęście film zdobył Oscara za najlepszy scenariusz, a teorie jakie pojawiły się na temat nieprzyznania mu Oscara w kategorii film roku związane są z niechęcią potentata prasowego Williama Randolpha Hearsta do Orsona Wellesa.
Kiedy Three 6 Mafia pokonała Dolly Parton w kategorii piosenki w 2006
Było to zupełnie niespodziewane zwycięstwo za piosenkę „It’s Hard Out Here for Pimp” do filmu „Hustle & Flow”. Z drugiej strony było to dość odświeżające doświadczenia dla wszystkich. Nagle okazało się, że raperzy pokonali pewniaka jakim była Dolly Parton.
Kiedy 11-letnia Anna Paquin wygrała Oscara za rolę drugoplanową w 1994
Anna Paquin zagrała córkę główniej bohaterki w „Fortepianie” i dzięki temu stała się drugą najmłodszą zdobywczynią nagrody filmowej. Było to zaskakujące zwycięstwo nie tylko ze względu na jej wiek ale także na współnominowane.
Kiedy „Rocky” wygrał w kategorii najlepszy film roku w 1977
Nikt nie spodziewał się, że film o takiej tematyce wygra z „Taksówkarzem” czy „Wszyscy ludzie prezydenta”. Jednak inspirująca wymowa filmu spotkała się z aprobatą publiczności i zapewniła filmowi zwycięstwo. I tak jak główny bohater film–czarny koń wspiął się na szczyt.
Kiedy Leonardo DiCaprio nie zdobył Oscarów od 1994 -2016
Leonardo DiCaprio uważany jest za jednego z najzdolniejszych aktorów swego pokolenia, który już od pierwszych ról filmowych prezentował swoje możliwości aktorskie zasługujące na nagrodę. Nominowany był w kategoriach aktora drugo- i pierwszoplanowego, ale dopiero w 2016 roku dostał Oscara.
Kiedy obwołano filmem roku „La La Land” zamiast „The Moonlight” w 2017
To prawdopodobnie największy skandal związany z wręczeniem nagrody filmowej w jej historii. Jedyny podobny skandal miał miejsce w 1933 roku, kiedy Frank Capra błędnie wszedł na podium, aby przyjąć nagrodę, która była przeznaczona dla Franka Lloyda. A co się stało w 2017? Otóż Warren Beatty prezentujący nominowanych w tej kategorii dostał złą kopertę z nazwiskiem zwyciężczyni w kategorii najlepsza aktorka zamiast najlepszy film, a że była to aktorka z „La La Land” ogłosił ten film zwycięzcą. I kiedy twórcy zaczęli już dziękować na scenie amfiteatru zauważono błąd, że wygrał „The Moonlight” i musiano oddać Oscara prawowitym nagrodzonym.

POPELINA