Podróże Park lodowców

Park lodowców

PODZIEL SIĘ

Park Narodowy Glacier w Montanie jest unikatowy. Ktoś może powiedzieć jaki on inny skoro jest w nim to samo, co w dziesiątkach pozostałych parków w Ameryce. W końcu też są tu góry, jeziora, lasy i kręta droga wiodąca przez park. Czyli to samo co w Yosemite, Yellowstone czy Teton.

Nazywany Koroną Kontynentu różni się od innych parków chociażby tym, że jako jedyny posiadał 150 lodowców, słynną drogę o nazwie Going to the Sun oraz góry o specyficznym stożkowym kształcie. Do dzisiaj w parku pozostało tylko 37 lodowców, z czego 25 jest aktywnych.

Kolejnym przydomkiem jaki nosi ten park to Szwajcaria Ameryki ze względu na unikatowy „szwajcarski styl” parkowych lodges i chalets wybudowanych w latach 1910-1914.
Założony w 1910 roku jest również unikatowy pod względem możliwości zwiedzania. Według informatorów park otwarty jest od maja do listopada. T­­ak naprawdę wszystkie drogi w parku otwarte są nie wcześniej niż w drugiej połowie czerwca i mogą zostać zamknięte już w okolicach 15 września. Wszystko zależy od pogody i opadów śniegu. Kolejnym problemem są pożary, które z reguły zaczynają się w parku lub jego okolicach w pierwszych dwóch tygodniach sierpnia. Największą szansę na niebieskie niebo i dobrą widoczność mamy w lipcu i pierwszych dwóch tygodniach września. Inne miesiące to liczenie na łut szczęścia.

Podczas pobyt w parku mamy do dyspozycji ponad 700 mil tras wędrówkowych. Jest to raj dla miłośników przyrody. Park jest podzielony na pięć dystryktów: Lake McDonald, Many Glacier, North Fork & Goat Haunt, St. Mary i Two Medicine. W każdym znajdziemy trasy wędrówkowe dla osób o różnorodnym zaawansowaniu.
Dla tych lubiących szum wodospadów park nie będzie rozczarowaniem. Glacier Park posiada 200 wodospadów na swoim terenie. Najbardziej popularne to Ptarmigan, Virginia, St. Mary, Florence i Running Eagle Falls.

W parku znajduje się także 760 jezior, z czego tylko 131 ma nazwę. Największe to jezioro McDonald w zachodniej części parku. Obszarem zajmuje prawie 7 tysięcy akrów, długie na przeszło 9 mil i głębokie na 464 stopy. Jednym z najpopularniejszych jezior w parku jest jezioro Iceberg znajdujące się na 6094 stopach npm otoczone skalnymi ścianami góry Wilbur. Turkusowa woda jeziora za zaspami śniegu i lodu zrobi na każdym ogromne wrażenie. Jeziora McDonald, St. Mary, Many Glacier i Two Medicine oferują wynajem kajaków jak i wycieczki łodziami.

W parku mieszkają także liczne niedźwiedzie grizzly. Jeśli do tej pory nie zobaczyłeś niedźwiedzia w innym amerykańskim parku w Glacier masz to gwarantowane. WIele z nich przemieszcza się tymi samymi trasami co turyści. A dzieje się tak ze względu na niesamowitą ilość dzikich jagód i malin rosnących wzdłuż tras wędrówkowych. Jest to park, w którym misia można spotkać niemal codziennie, dlatego też spray na niedźwiedzie jest tu niezbędny.

Park ze wzgłędu na krótki okres zwiedzania jest oblegany przez turystów w ciągu lata, ale definitywnie wart jest odwiedzenia.

Pelagia