Porady Pasywno-agresywna osobowość

Pasywno-agresywna osobowość

SHARE

Słyszysz o pasywno-agresywnym zachowaniu i być może zastanawiasz się czy osoby w twoim otoczeniu należą do ludzi o tym charakterystycznym zachowaniu. Osoby przejawiające pasywno-agresywne zachowanie mogą wydawać się miłe, otwarte, ale gdy się je pozna lepiej obraz jest inny. Poniżej prezentujemy przykłady ich typowych zachowań.

Zrzucanie winy na innych w przypadku konfrontacji z taką osobą. Obwinioną osobą możesz być ty i to właśnie ty będziesz tym, który szuka dziury w całym.
Złośliwe aluzje, które nie bezpośrednio skierowane są do ciebie tak naprawdę odczuwasz, że jednak dotyczą ciebie.
Miny i gesty na przykład grymasy, przewracanie oczami podczas rozmowy z tobą czy zacięta mina podczas radosnego rodzinnego spotkania są jednoznaczne.
Niedopowiedzenia typu „wiesz jaka ona jest”, dają szerokie pole manipulowania i jednocześnie unikanie bezpośrednio odpowiedzialności za swoje opinie. A użycie uogólnień typu „wszyscy” i „każdy” w rzeczywistości oznaczają „nikt”.
Sprzeczny przekaz i przy tym nieokazywanie prawdziwego punktu widzenia na dany temat da ci złudne informacje. Osoba może ci mówić, że trudno jest ją obrazić, a później może się okazać, że traktuje cię z dystansem, bo czuje się obrażona.
Granie ofiary dla tej osoby jest typowe. Taka osoba jest wiecznie pokrzywdzona w życiu i ma zawsze najgorzej. Roztoczona wokół niej aura kogoś potrzebującego uwagi i pomocy przyciągnie osoby, które na pewno jej przytakną.
Pseudo komplementy, które dostajesz w rzeczywistości są naprawdę obrazą w „przebraniu”. Ignorowanie, niezauważanie Twojej obecności i w tym nieodpowiadanie na twoje przywitanie w towarzystwie nawet jeśli bezpośrednio zwrócisz się do tej osoby. Poza tym unikanie kontaktu wzrokowego, traktowanie cię jak powietrze.

Barb