Podróże Przez Amerykę... Phoenix w 3 dni

Phoenix w 3 dni

PODZIEL SIĘ

Kiedy w Chicago jest szaro i zimno warto wybrać się po dawkę witaminy D do jednego z południowych stanów USA. Większość z nas zimową porą co roku wyrusza na Florydę. Poszukując nowych krajobrazów warto udać się na południowy-zachód. Lot z Chicago do Phoenix to koszt poniżej $200, a już cztery godziny po wylocie możemy zacząć cieszyć się bezchmurnym niebem, słońcem i widokiem na kaktusy.

The Valley of the Sun, jak mówią o Phoenix mieszkańcy to rozległy obszar metropolitarny z zadziwiającą ilością parków, oszałamiającą historią i wspaniałą naturalną scenerią. Phoenix oferuje ponad 41 000 akrów pustynnych parków oraz terenów górskich. Wśród nich znajdziemy ponad 200 mil szlaków, 185 parków, 32 ośrodki kultury i rekreacji, 8 pól golfowych i 29 basenów. W tym mieście nie można się nudzić, a każdy kto chce spędzić trochę czasu w naturze znajdzie tutaj coś dla siebie. Najpopularniejsze parki Phoenix to Papago Park z ogrodem botanicznym i zoo, Phoenix Mountains Preserve i South Mountain Park and Preserve.

Papago Park położone zaledwie kilka minut od centrum miasta to miejsce na relaks, jak i piesze wycieczki w otoczeniu piaskowców i kaktusów. Szlaki w tym parku są na ogół łatwe i dostępne nawet dla tych o mniejszych zdolnościach fizycznych. Najpopularniejszym miejscem jest krótki szlak o nazwie Hole in the Rock. Jest to piaskowiec z dużym otworem z widokiem na miasto. Kolejnym popularnym szlakiem jest Hunt’s Tomb – biała piramida na szczycie jednego ze wzgórz, która jest wpisana do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych. Papago Park jest również popularnym miejscem do biegania i jazdy na rowerze górskim. W Papago Park znajdują się również światowej klasy zoo Phoenix i oszałamiający pustynny ogród botaniczny. Ci, którzy lubią strzelanie z łuku czy łowienie ryb też znajdą coś dla siebie. Park oferuje strzelnicę łuczniczą, pole do biegów na orientację, lagunę rybacką Papago Ponds, Muzeum Hall of Flame, Papago Park Baseball/Softball Complex oraz Papago Golf Course.

Na ponad 16 000 akrach leży park South Mountain Park and Preserve. Jest on jednym z największych zarządzanych przez miasto parków w całym kraju. W parku znajdują się trzy pasma górskie – Ma Ha Tauk, Gila i Guadalupe z ponad 50 milami tras do uprawiania turystyki pieszej, jazdy konnej i kolarstwa górskiego. Jest to ulubiony park wśród okolicznych rowerzystów. Setki lat temu teren ten zamieszkiwany był przez Indian Hohokam. Do dzisiaj na tym terenie znajdują się pozostałości kamiennych budowli i ślady petroglifów wykutych w skałach. South Mountain Park jest również domem punktu widokowego Dobbins, wznoszącego się na wysokości 2330 stóp. Jest to najwyższy punkt w parku. Prowadzą do niego szlaki turystyczne, jak i Summit Road. Kamienna ramada na szczycie oferuje zacienione miejsca podczas odpoczynku, a mała platforma obserwacyjna identyfikuje różne punkty orientacyjne Phoenix widoczne z punktu widokowego, w tym popularną górę Camelback. Położona zaledwie 20 minut od centrum Phoenix, Camelback Mountain jest ikoną Phoenix i popularnym miejscem do wspinaczek. Szczyt Camelback, jak nazwa wskazuje, przypomina garb grzbietu wielbłąda, z którego rozpościera się widok na całe miasto. Drugim najwyższym punktem rezerwatu (po Camelback) jest szczyt Piestewa wznoszący się na wysokość 2608 stóp. Na szczyt Piestewa prowadzi niezwykle męczący szlak #300. Udając się nim warto włożyć super wygodne buty do wędrówek pieszych i zabrać ze sobą dużo wody. Szlak prowadzi po skalistej nierównej nawierzchni.

Niezależnie od zainteresowań każdy znajdzie w tym mieście coś ciekawego dla siebie. Oprócz wspaniałych parków i szlaków do pieszych wędrówek Phoenix oferuje muzea, teatry, restauracje, spa i pola golfowe. Spędzając tutaj więcej niż trzy dni warto do swojego planu podróży dodać zwiedzanie Scottsdale oraz okolic Apache Junction z niepowtarzalnym Tonto National Forest.

tpm