Podróże Do okoła Świata Po Ameryce z InterAmeryką

Po Ameryce z InterAmeryką

SHARE

Na początek powinienem w miarę dobrze poznać swój własny “ogródek”…

Rozmowa z Pawłem vel InterAmeryka

Imię i nazwisko/pseudonim: Paweł P. AKA Interameryka
Znak zodiaku: Ryby
Szkoła/praca: Politechnika Krakowska, obecnie posiadam własną firmę, zajmuję się projektowaniem oraz pozycjonowaniem stron internetowch. W 2003 roku po wizycie na zachodnim wybrzeżu uzależniłem się od podróżowania po Stanach Zjednoczonych.
Z Polski pochodzisz z: Tarnów
Z Polski tęsknisz za: Krakowem oraz polskimi górami
Ulubiona książka/pisarz: Wyrosłem głównie na powieściach sensacyjnych Alistaira McLeana, Roberta Ludluma. Od kiedy jednak zacząłem swoją przygodę z podróżami wracam do autorów takich jak: Tomek Michniewicz, Wojciech Cejrowski, Jacek Pałkiewicz
Ulubiony film: Interstellar, Mile & a half, The Art of Travel
Ulubiona potrawa z kuchni polskiej: Zdecydowanie pierogi ze słodkim serem
Ulubiona potrawa z kuchni amerykańskiej: Tradycyjne meksykańskie burritos
Ulubione miejsce w Polsce: Tatry
Ulubione miejsce w Ameryce: Stan Utah i Arizona
Turyście w Chicago poleciłbyś: Odwiedzić downtown nocą
Twoja pasją jest: Podróżowanie oraz odkrywanie mało uczęszczanych przez turystów miejsc.
Na co dzień jesteś: Bardzo zajęty ….
Ulubiona forma relaksu: Podróżowanie, słuchanie muzyki (przeważnie filmowej dzięki której mogę … podróżować)
Gdybyś wygrał milion dolarów to: Zwiedziłbym świat wspólnie z najbliższą rodziną
Gdybyś został prezydentem to: Złożyłbym dymisję na drugi dzień
Największe marzenie: Odwiedzić Nową Zelandię
Masz słabość do: Dobrych, egzotycznych herbat
Jak wyobrażasz sobie siebie za 10, 20 lat: Chciałbym zamieszkać gdzieś na zachodnim wybrzeżu USA i z tamtego miejsca organizować wycieczki po najpiękniejszych Parkach Narodowych.
W Polonii zmieniłbyś: Wzajemne relacje ….
Urodziłeś się z mapą w ręce? Skąd zamiłowanie do podróży?
Pamiętam jak dziś, gdy pierwszy raz pojechałem w 2003 roku odwiedzić z ciekawości Las Vegas. Było to podczas święta Thanksgiving. Miałem wówczas do dyspozycji tylko 4 dni więc pomyślałem, że 3 dni odpocznę sobie w cieplutkim Vegas a 1 dzień poświęcę na najbliższy Park Narodowy o dumnej nazwie Zion. Moje plany na szczęście uległy zmianie. Okazało się, że znakomita większość samochodów w wypożyczalniach jest zarezerwowana i mam możliwość wynajęcia samochodu (w rozsądnej cenie) tylko pierwszego dnia pobytu. Wybrałem się więc zaraz po przylocie do Zion i… zakochałem się w tym miejscu. Tego samego dnia wieczorem wróciłem do Vegas, zrezygnowałem z 2 noclegów w mieście grzechu na rzecz malutkiego hotelu tuż przy wjeździe do Zion. Przez 2 dni praktycznie nie wychodziłem z parku starając się zobaczyć jak najwięcej. Następnie przyszła kolej na parki narodowe w Utah, Arizonie, Kalifornii, Wyoming, Kolorado… I to zamiłowanie trwa do dnia dzisiejszego.
Podróże, nawet te autostopem i pod gwiazdami, kosztują. Jakich porad udzieliłbyś osobom chcącym podróżować po Ameryce?
Kluczem do taniego podróżowania jest obecnie internet. Polecam subskrypcje “newsletters”, oraz obserwowanie social media największych stron z branży podróżniczej tj. Expedia, Orbitz, Kayak. Często można znaleźć tam bardzo korzystne oferty cenowe, głównie przelotów. Dla osób chcących znaleźć tanie miejsca noclegowe śmiało mogę polecić strony couchsurfing.com oraz airbnb.com Możecie tam znaleźć naprawdę przepięknie zlokalizowane noclegi praktycznie za połowę ceny, którą oferują serwisy hotelowe.
Dlaczego Ameryka, a nie np. Azja?
Myślę, że na początek powinienem w miarę dobrze poznać swój własny “ogródek” – który jak do tej pory okazuje się być bardzo duży i niezmiernie interesujący. Następnie na pewno przyjdzie kolej na bardziej egzotyczne kontynenty.
Utah jest twoim ulubionym stanem. Dlaczego?
Utah jest wyjątkowym stanem. Tutaj występuje największa liczba kanionów oraz naturalnych łuków. To właśnie te formacje geologiczne najbardziej mnie fascynują i potrafią zadziwić swoimi monumentalnymi rozmiarami. Przepiękne kolory, które potrafi wyczarować wschodzące i zachodzące słońce na czerwonych skałach Navajo Sandstone nie da się opisać żadnymi słowami. Utah również jest wciąż nie do końca odkrytym stanem. Te najbardziej znane parki narodowe – owszem są pełne turystów. Wystarczy jednak oddalić się na kilkanaście minut poza wydeptane szlaki, aby odnaleźć ciszę i spokój, obcując sam na sam z piękną, nieskażoną przyrodą.
Który stan poleciłbyś naszym czytelnikom do odwiedzenia zimową porą, a który latem?
Ponieważ nie przepadam za niskimi temperaturami, zdecydowanie więc polecam Florydę na zimowe miesiące.
Lato (a dokładnie wiosna) najpiękniejsza jest w Arizonie i Kalifornii… tam wszystko zaczyna rozkwitać. Nawet pustynie na południu Arizony zamieniają się w kolorowe ogrody.
Czy jest miejsce w Ameryce, które cię wyjątkowo urzekło?
Tak. Miejsce to znajduje się nieopodal miejscowości Page i nazywa się … Antelope Canyon.
Jaka przygoda podróżnicza utkwiła ci w pamięci najbardziej i czy podzielisz się nią z naszymi czytelnikami?
Najbardziej spektakularne i wyczerpujące fizycznie było zejście do Kanionu Kolorado. Jak zapewne wielu czytelników wie, oficjalnie zakazuje się zejścia w dół Kanionu Kolorado i powrotu na górę w ciągu jednego dnia. Jest to niebezpieczne głównie z powodu warunków pogodowych (w lecie bardzo wysokie temperatury panujące w kanionie + brak wody. Zimą natomiast bardzo duże oblodzenie szlaków). Przed wyprawą dużo czytałem na temat warunków panujących na szlaku, temperatury, oraz innych przykrych niespodzianek czekających na turystów. Przy okazji dowiedziałem się, że tylko 1% osób odwiedzających Grand Canyon schodzi na dół, do koryta rzeki Colorado. Moje zejście oraz wyjście trwało niewiele ponad 9 godz. Przy czym samo zejście to około 3 godz. (wliczając przerwy na zdjęcia), pobyt nad rzeką około 1 godz., a wyjście (najtrudniejsza część całej wyprawy) to prawie 5 godzin zdobywania krawędzi kanionu. Osobom o dobrej kondycji fizycznej bardzo mocno polecam podobną wyprawę. No może niekoniecznie trzeba tak szybko pokonywać szlaki. Warto taki projekt na spokojnie rozłożyć na 2 dni (z noclegiem w głębi kanionu) aby nacieszyć się pięknem przyrody. Dla wszyskich, którzy nie podejmą się jednak takiego kroku polecam krótkie zejście do pierwszego punktu widokowego szlaku South Kaibab Trial (Ooh-Aah-point). To niecałe 40 min. pobytu na szlaku, a będziecie mieli okazję zobaczyć Kanion Kolorado zupełnie z innej perspektywy.
Ile czasu rocznie spędzasz w podróży?
Staram się (jak zapewne wszyscy) pogodzić pracę z podróżami. Tak naprawdę nigdy tego nie obliczałem, ale myślę, że będzie to średnio około 4 tygodni.
Czy łatwo podróżuje się po USA?
Bardzo łatwo podróżuje się po USA. Ameryka ma świetnie zorganizowany system autostrad i dróg szybkiego ruchu. Praktycznie można dojechać do dowolnego punktu szeroką, asfaltową drogą. Dużym plusem jest również bardzo dobrze rozwinięta sieć hoteli oraz moteli. Nie wspominam nawet o tym, jak rewelacyjne zorganizowana jest komunikacja i cała infrastruktura turystyczna w parkach narodowych. Podróżowanie to czysta przyjemność.
Skąd pomysł na Interamerykę?
Interameryka tak naprawdę zrodziła się dzięki moim najbliższym znajomym, którzy namówili mnie na publikację moich zdjęć z podróży w internecie. Na początku były to fora dyskusyjne, działy podróżnicze w takich serwisach jak onet.pl, wp.pl czy gazeta.pl. Z czasem pod moimi krótkimi opisami do zdjęć zaczęły się pojawiać pytania od internautów dotyczące miejsc, w których zostały zrobione zdjęcia. Gdy dodawałem kolejne opisy do moich zdjęć, starałem się już aby pojawiało się w nich coraz więcej informacji… generowało to jednak coaz większy ruch przy danym wpisie. Osoby zaczęły mnie pytać jak mogą dotrzeć do danych miejsc, a ponieważ mieszkałem w USA stawałem się dla nich wiarygodnym źródłem informacji. Zainteresowało mnie to i postanowiłem otworzyć swój pierwszy blog w ogólnodostępnym serwisie national-geographic.pl. Okazało się, że bardzo dużo osób zaczęło odwiedzać mój profil – co stało się sygnałem i bodźcem do otwarcia swojej własniej strony o podróżach po Stanach Zjednoczonych.
Czym jest Interameryka?
Interameryka to tak naprawdę internetowy przewodnik po Stanach Zjednoczonch. Staram się, aby zamieszczać tam nie tylko relacje z moich podróży po parkach narodowych, ale równeż podstawowe porady dotyczące np. wypożyczenia samochodu w USA czy rezerwacji hotelu. Wiele osób wybierających się z Polski do USA odwiedza dział zawierający informacje na temat dokumetów oraz druków, które wypełnia się przy przekraczaniu granicy z USA. Okazuje się, że na mojej stronie można znaleźć o wiele więcej informacji na ten temat, niż na oficialnej stronie internetowej Ambasady USA w Warszawie. Od internautów otrzymuję bardzo wiele emaili z podziękowaniami za rzetelne informacje znajdujące się na stronie interameryka.com. To jest naprawdę bardzo motywujące. Od ponad 3 lat interameryka.com oficjalnie zajmuje się również planowaniem wycieczek dla osób chcących odwiedzić USA. Dział ten powstał głównie po to, aby przybliżyć wszystkim najpiękniejsze zakątki Stanów Zjednoczonych oraz zapierające dech w piersiach miejsca, których próżno szukać w przewodnikach.
Jeśli ktoś z naszych czytelników chciałby wybrać się w niezapomnianą podróż po Ameryce z Interameryką, jak może się z tobą skontaktować?
Najłatwiej odwiedzić stronę www.interameryka.com Znajdują się tam formularze kontaktowe oraz linki do portali społecznościowych, na których jestem również dla wszystkich dostępny.
Jak długo zajmuje ci planowanie wycieczek?
Tak naprawdę trudno to sprecyzować. Każda wycieczka jest inna, każda ma swoją własną specyfikację, która dostosowana jest do osób biorących w niej udział. Nie potrafiłbym zaplanować wyprawy, której plan składałby się tylko z wypunktowanych miejsc, które należałoby odwiedzić i przejechać w danym czasie. Są osoby, które przeznaczają na zwiedzanie jednego stanu 3 tygodnie. Dla niektórych 3 tygodnie to w sam raz wystraczająco dużo czasu na przejechanie ze wschodniego na zachodnie wybrzeże (i przy okazji zaliczenie wszystkich napotkanych atrakcji). Nauczony własnym doświadczeniem staram się zwracać uwagę na takie szczegóły jak: kierunek zwiedzania (aby przez przypadek nie zostawiać za plecami naładniejszch widoków), godziny o których należy wyjść lub zejść ze szlaku, punkty widokowe, w których należy pojawić się o specyficznej porze dnia. To niby proste planowanie wycieczki w rezultacie sprowadza się do swego rodzaju poradnika wskazującego i wyjaśniającego całą “sztukę podróżowania”.
Czy poza planowaniem wycieczek, stroną Interameryka i podróżami, masz inne zajęcia?
Na brak zajęć nie narzekam. Mogę przy okazji prowadzenia strony internetowej realizować się w kolejnej mojej pasji jaką jest fotografia. Podróże + fotografia znakomicie się uzupełniają.

Strona internetowa poświęcona podróżowaniu po USA prowadzona przez Pawła: www.interameryka.com

Z Pawłem rozmawiały Janeta Jankowiak i Magdalena Stefanowicz