Porady Finanse PODATKI

PODATKI

SHARE

Z kwietniem 15 łączy się tylko jedno wielkie wydarzenie – PODATKI. Ci co odkładają wszystko na ostatnią chwilę w życiu powinni przynajmniej zapłacić fiskusowi w terminie. Oto kilka wskazówek dla spóźnialskich i nie tylko…

1. Złóż petycję o przedłużenie terminu złożenia zeznania podatkowego – process jest bardzo łatwy. Musisz wypełnić formę 4868 telefonicznie, e-mailowo lub wysłać pocztą. Otrzymasz automatyczne przedłużenie o pół roku do – 15 października 2015. Ale tu wielka UWAGA!!! To tak zwane “extension” uprawnia TYLKO do wydłużonego terminu złożenia dokumentów a nie do opóźnionej zapłaty podatków. Jeśli wiesz, że jesteś fiskusowi winien grubą gotówkę, wypisuj czek i wysyłaj pieniążki do 15 kwietnia. Jeśli do tej daty IRS nie otrzyma należnych im pieniędzy nałożą na ciebie karę!

2. Jeśli masz otrzymać zwrot – a nie złożysz zeznania podatkowego w terminie do 15 kwietnia możesz spać spokojnie. W tym wypadku żadne kary nie będą na ciebie nałożone. Po prostu otrzymasz zwrot z opóźnieniem.

3. Jak zawsze jest wyjątek od każdej reguły… więc wracając do punktu 2 – jeśli w roku 2015 przekształciłeś swoje tradycyjne konto IRA w ROTH musisz złożyć zeznanie do 15 kwietnia lub złożyć formę 4868 prosząc o przedłużenie terminu.

4. Plan płatniczy – jeśli nie możesz zapłacić IRS w całości do 15 kwietnia możesz poprosić o plan płatniczy (installment plan). Dzięki niemu będziesz mógł spłacać dług do IRS w miesięcznych spłatach. Ale w Ameryce nic nie jest za darmo. Plan ten kosztować cię będzie $52 za jego założenie plus odsetki.

 

5. Jeśli zarobiłeś w ostatnim roku dużo mniej niż w pozostałych a nie chcesz aby fiskus się tobą zainteresował i zrobił rewizję twojego zeznania miej dobre wytłumaczenie i dokumenty na niższe zarobki – szczególnie jeśli jesteś właścicielem firmy.
Siwa