Podróże Podróż po Ameryce

Podróż po Ameryce

PODZIEL SIĘ

„Podróże mają magiczną moc uzdrawiania duszy i zdecydowanie pomagają zdystansować się do problemów dnia codziennego. Nie rozwiązują ich bezpośrednio, jednak pomagają przewartościować i spojrzeć na nie jakby z drugiego brzegu rzeki”.

Powiedziała kiedyś nasza rodaczka i
znana podróżniczka oraz pisarka
Martyna Wojciechowska.


Nie trzeba koniecznie udawać się w podróż dookoła świata, aby zaspokoić głód zwiedzania i poznawania. Ameryka pełna jest przepięknych miejsc.

Oto kilka z nich:

Alaska

alaska

Niepowtarzalna dzika przyroda, góry Chugach, malownicze krajobrazy, spotkanie z reniferem, niedźwiedziem i łosiem czy też wielorybem, spacery po lodowcu, półwysep Kenai, park Denali. To tylko niektóre z atrakcji na Alasce. Tam spróbujesz smalec na słodko – czyli tzw. lodów eskimoskich, które przygotowywane są z tłuszczu renifera z dodatkiem jeżyn czy też malin. Anchorage, największe miasto Alaski oferuje piękno natury ze stanowym parkiem Chugach na czele, ale również muzea, centra sportowe, wyścigi zaprzęgów psich oraz rezerwat przyrody.

Floryda

sanibel-beach

To nie tylko Key West i Orlando. Floryda to również wyspa Sanibel. Jest to wyspa barierowa, która jest kolekcją piasku i masywnej rafy koralowej. Mieszkańcy mówią o niej, że jest to raj na ziemi. Białe piaski plaży, rafa koralowa, niesamowite muszle. Prawie połowa wyspy to rezerwat przyrody. Największy z nich, J. N. „Ding” Darling National Wildlife Refuge, zamieszkuje przeszło 246 gatunków ptaków, 30 gatunków ssaków oraz krowy morskie, bociany i żółwie. Jedno z lepszych miejsc na snorkeling.

Georgia

River-Street-Savannah-Georgia

Miasto Savannah każdy powinien odwiedzić. Założone w 1733 roku znajduje się blisko wybrzeża Atlantyku. To tam zginął nasz rodak, Kazimierz Pułaski, podczas oblężenia miasta w trakcie wojny o niepodległość w 1779 roku. Savannah jest jednym z najbardziej zabytkowych miast Ameryki. Tam zwiedzimy Fort Pulaski, Fort Jackson, Davenport house, Dom Piratów, Pomnik Pułaskiego, Most Eugena Talamdge’a. Ale stan Georgia to nie tylko miasto Savannah, to również wyspa Tybee. Jest to kolejna wyspa barierowa na wschodzie USA. Z jednej strony ocean, a z drugiej kontrastujące z błękitną wodą pasma górskie oferują niepowtarzalne widoki. Na wyspie Tybee znajduje się również latarnia z 1736 roku, której wnętrze dostępne jest dla zwiedzających, a przy nabrzeżu można zobaczyć niezdetonowaną bombę atomową. Nazwana Tybee Bomb została przez przypadek upuszczona w 1958 roku podczas ćwiczeń wojskowych.

Idaho

coeur d alene

Coeur D’Alene, czyli Serce Szydła, malowniczo położone miasteczko w północnej części stanu oferuje cały wachlarz wrażeń dla osób lubiących spędzać aktywnie czas. Przeszło 12 sąsiadujących jezior, Góry Kaskadowe i Las Narodowy Coeur d’Alene to tylko niektóre z naturalnych „must see” tej okolicy.

New Hampshire

Portsmouth-6057414-smallTabletRetina

Portsmouth jest trzecim najstarszym miastem USA. To portowe miasto oferuje brukowe ulice usłane kolonialnymi domami i budynkami. W Portsmouth znajduje się Strawbery Banke, muzeum historyczne na świeżym powietrzu. Jest ono na świeżym powietrzu, gdyż dziełami w tym muzeum są budynki znajdujące się przy najstarszej ulicy i dzielnicy w całym stanie. 37 budynków z XVII i XIX wieku przedstawia architekturę gregoriańską, kolonialną i federalną.

Pensylwania

pensylwania

Jim Thorpe to miejsce dla zwolenników spędzenia czasu na łonie natury jak i zapaleńców sportowych. Magazyn Budget Travel okrzyknął Jim Thorpe jednym z 10 najlepszych małych miast na spędzenie wakacji. Stało się ono miejscem najlepszych wypadów na flis – white water rafting, kolarstwa górskiego i pieszych wędrówek. Trasy w Stanowym Parku Lehigh Gorge, w którym znajduje się wodospad Glen Onoko przyciągają turystów z całego świata. Kolejnym interesującym miejscem jest pomnik Jima Thorpe i jego ciekawa historia. Jim Thorpe był Amerykaninem indiańskiego pochodzenia, sportowcem, który zdobył dwa złote medale na Olimpiadzie w 1912 roku. Po jego śmierci, miasteczko o niezbyt ciekawej nazwie Mauch Chunk, skontaktowało się z rodziną sportowca w sprawie jego pochówku. Za wynagrodzeniem rodzina pochowała Jima w Mauch Chunk, a miasteczko zmieniło nazwę na Jim Thorpe i postawiło sportowcowi wielki pomnik.

Siwa