Przeczytaj Polak w Hollywood – Pico Alexander

Polak w Hollywood – Pico Alexander

SHARE

Aleksander Łukasz Jogałła urodził się w Nowym Jorku 3 czerwca 1991 roku. Jest synem operatora kamery Łukasza Jogałły i Magdaleny Deskur.

Jego drzewo genealogiczne sięga XV stulecia, zaś członkowie rodziny to znani książęta, magnaci, szlachcice, wysocy rangą wojskowi, dyplomaci, osobistości życia politycznego, duchowego, literackiego.

Jego dziadek, Jerzy Jogałła był znanym aktorem, a babcia Elżbieta Maria Stefania Turowicz to córka Jerzego Turowicza, długoletniego prominentnego redaktora krakowskiego katolickiego „Tygodnika Powszechnego”. Z kolei dziadek ze strony mamy, Józef Deskur to brat Andrzeja Marii Deskura polskiego duchownego katolickiego, wysokiego urzędnika Kurii Rzymskiej, kardynała. Kawalera Orderu Orła Białego.

Swoje przezwisko zawdzięcza ojcu. Kiedy jego mama była w ciąży ojciec nie znając jeszcze płci dziecka zaczął nazywać go Pico, a ponieważ rodzice chcieli dać mu „poważne” imię nazwali go Aleksander, jednak nikt tak do niego się nie zwraca. Od dziecka obcował ze sztuką, uczył się gry na instrumentach i wiedział, że w przyszłości chce zostać aktorem.

Debiutem aktorskim był serial „The Carrie Diaries”, potem pojawił się min. w serialach „Unforgettable”, „The Following”, „Blue Blood”, „Orange is New Black”. Debiut filmowy młodego aktora to dramat „A Most Violent Year”, potem zagrał w „Fan Girl”, „Indignation” oraz w gorzkiej satyrze Netflix „War Machine”, gdzie zdjęcia robił inny znany w Hollywood, Polak, Dariusz Wolski. Na premierę czekają następne projekty „Summertime” Edwarda Burnsa oraz „Home Again”, w którym partneruje Reese Witherspoon.
Pico ma dość oryginalną urodę, więc obsadzany jest w różnorakich rolach, grał np. Żyda, Latynosa. Jednak film nie jest jedyną dziedziną artystyczną jaka fascynuje Pico. Uwielbia pisać, prowadzić dziennik, w którym notuje swoje przemyślenia i emocje. Jego ulubiony cytat to ten pochodzący z „Alchemika” Paula Coelho: „It is written”. Poza tym teatr jest jego wielką pasją. Można było go zobaczyć na deskach teatru w sztuce „What I did last summer”, „Our town” i „Punk Rock”. Jedyne co nie interesuje młodego aktora to media socjalne.
Jeżeli chodzi o rodzinę to ma siostrę Klarę, która także wybrała artystyczne studia.
Jego związki z Polską są bardzo silne. Jak przyznała w jednym z wywiadów mama Madgalena:

„Dzieci świetnie mówią po polsku. Jeżdżą do Krakowa, a także na różne obozy do Polski. Zależy nam, by miały kontakt z rodziną i krajem”.

Z kolei Sam Pico w wywiadzie przyznał, że znajomość polskiego ułatwia mu uczenie się innych akcentów.
Należy wspomnieć jeszcze słów kilka na temat ojca Pico, Łukasza Jogałły (Jogally). Jego filmografia jest bardzo imponująca, obejmuje ponad 60 pozycji, a wśród nich: „Logan”, „Silence”, „The Magnificent Seven”, „Patterson”, „The Intern”, „Insurgent”, „The Equalizer”, „ 21 and 22 Jump Street”, „Noah”, “Now you see me”, “Zombieland”, “Jack Ryan: Shadow Recruit”, “Dead Man Down”, “Man on The Ledge”, “Tower Heist”, żeby wspomnieć tylko jego najnowsze projekty. Zazwyczaj pozycja jaką piastuje to: director of photography: second unit.

POPELINA