Przeczytaj Polka w Hollywood – Dagmara Domińczyk

Polka w Hollywood – Dagmara Domińczyk

SHARE

Dagmara Domińczyk to amerykańska aktorka urodzona w Polsce, w Kielcach. Ponieważ jej ojciec Mirosław był czynnym działaczem opozycyjnym oraz członkiem ruchu Solidarność w okresie stanu wojennego rodzina Dagmary wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych szukając tutaj azylu politycznego.

W 1983 roku osiedlili się w Nowym Jorku i tak zaczęła się amerykańska przygoda przyszłej aktorki.

W 1999 roku zadebiutowała na Broadwayu w produkcji „Closer”, natomiast jej debiutem filmowym była komedia z Benem Stillerem „Keeping the Faith”. Od tej pory pojawia się w filmowych superprodukcjach i tzw. niskobudżetówkach oraz serialach. Największym jej sukcesem kinowym była rola Mercedes w ekranizacji „Hrabiego Monte Cristo” z 2002 roku. Poza tym mogliśmy ją oglądać w „Rock Star”, „Running with scissors”, „Higher ground”, „The Letter” oraz „The Immigrant” opowiadającym historię polskiej emigrantki przybywającej na początku wieku do Ameryki. Wprawdzie główną rolę Polki grała Marion Cotillard, ale Domińczyk świetnie jej partnerowała w roli czarnego charakteru. Jeżeli chodzi o mały ekran to występowała w takich serialach jak: „24”, „The Good Wife”, „Suits”, „Person of Interest”, „Boardwalk Empire”.

 

W 2005 roku wyszła za mąż za kolegę po fachu Patricka Wilsona. Podobno podczas ceremonii przyszły mąż wypowiadał słowa przysięgi małżeńskiej po polsku, by zrobić tym niespodziankę nie tylko Dagmarze, ale także jej rodzicom.

Wilsonowie mają dwóch synów: Kalina i Kassiana. Dagmara świetnie mówi po polsku, o czym mogliśmy przekonać się, kiedy udzielała wywiadów dla polskiej telewizji z okazji swojego występu w thrillerze politycznym Władysława Pasikowskiego „Jack Strong” i co ciekawe do występu w filmie namówiła także swojego męża, Patricka. Oboje grali role agentów CIA. Zrobiła to także ze względu na przeszłość swojego ojca, ponieważ polityka była zawsze bardzo ważna w jej domu.

Poza tym Domińczyk często promuje swoją polskość np. podczas pozowania do zdjęć ze swoim mężem ma na ramieniu torbę z polskimi emblematami lub angażuje się w filmy ze słowiańskimi akcentami.

Dagmara jest pierwszą aktorką w rodzinie, ale nie jedyną. W jej ślady poszła również młodsza siostra Marika, znana m.in. z „The 40-year old virgin” czy „I hope they serve beer in hell” i wielu seriali. Jednak na tym nie kończą się związki z aktorstwem. Mężowie sióstr także są aktorami, wspomniany już Patrick Wilson jest mężem Dagmary. Marika wyszła za mąż za Scotta Foleya (pierwszego męża Jennifer Garner), z którym ma 3 dzieci, a którego możemy obecnie oglądać na małych ekranach w serialu „Scandal”. Tak więc kto wie, może rośnie mam nowa dynastia polsko-amerykańskich artystów.

POPELINA
Głowne zdjecie: DobraPolskaSzkoła