Fakty Ciekawostki Pomniki narodowe

Pomniki narodowe

SHARE
pullman

Z nadejściem nowej władzy w Białym Domu, środowiskowcy martwią się co prezydent Trump zrobi z pomnikami narodowymi – obszarami przyrody i zabytkami, założonymi przez prezydenta Obamę. Pomniki narodowe to radość dla jednych, a trwoga dla innych.

Obszary uznane za pomniki narodowe są nie tylko niedostępne pod odwierty i poszukiwania ropy naftowej, ale również w większości są niedostępne do rekreacji.

Oto lista kilku nowych Pomników Narodowych, na której znalazł się nawet jeden z Illinois:

• Pullman National Monument – tzw. The Pullman District znajdujący się w naszym Wietrznym Mieście. Jest to pierwszy w Stanach Zjednoczonych zaplanowany od podstaw obszar przemysłowy. George Pullman założył firmę Pullman Palace Car Company, która produkowała wagony sypialne w 1867 roku.

• Birmingham Civil Rights National Monument – jest miejscem w mieście Birmingham w stanie Alabama, które oddaje cześć ruchowi na rzecz Praw Obywatelskich. Birmingham to miejsce gdzie Martin Luther King prowadził swoją kampanię polityczną i gdzie w 1963 roku przeprowadzony został atak terrorystyczny przez białych suprematystów. Czterech członków ugrupowania Ku Klux Klan podłożyło materiały wybuchowe w afrykańsko-amerykańskim kościele baptystów. W wyniku ataku cztery dziewczynki zginęły a 22 osoby zostały ranne.

• 1100-akrowy odcinek Brandywine Valley wzdłuż granicy Delaware – Pensylwania. Jest to pierwszy krok na drodze do utworzenia pierwszego parku na terenie Delaware. Park ma udokumentować historię plemienia Lenni-Lenape, oraz istnienie holenderskich, szwedzkich, fińskich i brytyjskich osiedli oraz rolę Delawere jako pierwszego stanu ratyfikującego Konstytucję.

• Rio Grande del Norte National Monument to 240,000-akrowy teren w północnej części Nowego Meksyku. Obszar zawiera tysiące archeologicznych miejsc, niektóre osiągają 11000 lat i są domem dla niedźwiedzi, kuguarów, łosi i są ważnym przystankiem dla ptaków migrujących.

rio grande
• 955-akrowy pomnik w San Juan Islands w Waszyngtonie ochroni wiele odległych wysp Lopez Patos, w tym wciąż pracującą latarnię morską.

• Arlington, 480-akrowa nieruchomość na wschodnim wybrzeżu stanu Maryland ma opowiadać historię Harriett Tubman i kolei podziemnej. Tubman zbiegła z niewolnictwa w 1849, gdy miała 27 lat. 13 razy wróciła do Dorchester Maryland, aby pomóc w ucieczce na północ innym niewolnikom. Służyła w armii Unii podczas wojny secesyjnej, walczyła o prawa obywatelskie i dla kobiet.

W Xenia, Ohio, powstał pomnik Charles Young Monument, którego zadaniem jest uczczenie pamięci absolwenta West Point – syna niewolników, który został najwyższym rangą czarnym oficerem w armii amerykańskiej aż do jego śmierci w 1922.

• Freedom Riders – kolejny pomnik narodowy w Anniston w stanie Alabama. Miejsce to ma znaczenie historyczne. To tam w 1961 roku autobus wypełniony ludźmi wielu ras przejeżdżając przez miasto nawoływał do zniesienia segregacji i dyskryminacji rasowej. Podczas pokojowego przejazdu autobus zaatakowali biali supremiści obrzucając go koktajlami Mołotowa.

Pelagia