Żyj zdrowo Co jeść? Popularna przyprawa ochroni nas przed rakiem?

Popularna przyprawa ochroni nas przed rakiem?

SHARE

Jak sugerują badania, używany jako przyprawa szafran może hamować namnażanie się komórek raka wątroby i pobudzać ich obumieranie. Rak wątrobowokomórkowy, inaczej pierwotny rak wątroby (HCC) to piąty nowotwór pod względem częstotliwości występowania i trzeci, gdy chodzi o liczbę powodowanych zgonów.

kwiaty krokusy

Rakowi wątroby sprzyjają zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C oraz ekspozycja na rakotwórcze substancje chemiczne, nadmiar żelaza w organizmie, stłuszczenie wątroby czy nadużywanie alkoholu. Do rakotwórczych substancji należy dietylonitrozoamina (DEN), zawarta m.in. w dymie tytoniowym, kosmetykach, benzynie – oraz produktach mlecznych i przetworzonym mięsie.

Naukowcy z zespołu prof. Amr Amina z United Arab Emirates University podawali szczurom najpierw szafran (w dawce dziennej 75, 150 lub 300 mg/kg), a po dwóch tygodniach od rozpoczęcia takiej profilaktyki zwierzętom zaczęto wstrzykiwać DEN. Po 22 tygodniach okazało się, że im większa była dawka szafranu, tym mniej powstawało u zwierząt guzów wątroby – przy najwyższej dawce nie było ich wcale.

szafran

Także poziom białek świadczących o uszkodzeniu wątroby był niższy u szczurów otrzymujących szafran. Wyniki badań laboratoryjnych świadczyły o hamowaniu wzrostu nowotworów i nasilonej apoptozie, czyli obumieraniu komórek wątroby.

Szafran, uzyskiwany z rośliny – szafranu uprawnego (Crocus sativus), od tysiącleci stosowany jest jako barwnik, przyprawa, lek i afrodyzjak. Nadaje potrawom piękny, żółty kolor. Oprócz właściwości przeciwnowotworowych ma także działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Jest najdroższą z przypraw, co wynika ze sposobu jego uzyskiwania – na 1 kilogram potrzebne są znamiona ze 150 000 kwiatów.

Pelagia