Porady Dada Porady Dady – życie z hoarderem

Porady Dady – życie z hoarderem

SHARE
porady dady dada

Szukasz szczerej odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie? Nie masz kogo zapytać?
Porady Dady są odpowiedzią na Twoje problemy. Tu dowiesz się prawdy!

Dado czy znany jest ci reality show Hoarders? Otóż, jeśli tak to ja właśnie z takim jednym mieszkam. Moja mama jest hoarderką. Dom pęka w szwach, a ona nie chce skorzystać z profesjonalnej pomocy. Co mamy zrobić? Próbujemy jej pomóc jako rodzina, ale nie da się żyć z nią pod jednym dachem. Już myślałam, żeby zamówić śmieciarkę, a matkę wyciągnąć na zakupy (to zawsze działa), a po powrocie dom będzie pusty. Wydaje się to być dobrym pomysłem tylko nie bardzo wiem jak takie osoby-hoarderzy emocjonalnie coś takiego mogą przeżyć. Nie chciałabym, aby moja matka sobie coś zrobiła. Czy masz jakiś pomysł?
Patrycja

Patrycjo skoro widziałaś ten program to znaczy, że wiesz, że osoby które gromadzą wszystko począwszy od starych gazet, ubrań, a skończywszy na zabawkach i kompletnie niepotrzebnych drobiazgach nie kierują się logika. Im wszystko może się przydać, wszystko jest cenne i nie można tego wyrzucać. Niestety rozmowa niewiele pomaga. Tutaj potrzebne są działania. Najpierw proponuję zasięgnąć opinii osób, które spotkały sie z tym problemem, na pewno znajdziesz pomocne fora z opiniami innych jak radzili sobie z tym. Mogę cię też uspokoić, że zazwyczaj hoarders obrażają się lub awanturują się jeżeli coś się wyrzuci, ale na szczęście nie dochodzi do dramatów. Proponuję też poszukać pomocy u zawodowego psychiatry, być może, że problem ma głębsze podłoże. Owszem, najłatwiej jest zabrać mamę z domu i wszystko wyrzucić pod jej nieobecność, ale może lepszym wyjściem byłoby tak jak robi się to w tych programach: wyciągnąć wszystko i zrobić wspólnie selekcję – podzielić na śmieci, do garażu, do oddania.
Dada

Kolumna Porady Dady nie jest prowadzona przez licencjonowanych lekarzy/psychoterapeutów. W kolumnie tej znajdziesz osobistą refleksję czy też poradę na dręczące cię pytania. To tak jakbyś siedział/a z przyjaciółką/elem na kanapie przy kawie czy piwie…

Piszcie: polishmedia@yahoo.com lub na adres redakcji: 4738 N. Harlem Ste#10, Harwood Hts, IL 60706