Żyj zdrowo Zdrowie Pozbądź się soli i ciesz się zdrowiem

Pozbądź się soli i ciesz się zdrowiem

SHARE
see salt

Co chwilę pojawiają się kolejne doniesienia odnośnie soli i jej wpływu na zdrowie. Jedni naukowcy biją na alarm i nawołują do jak najmniejszego spożywania soli, inni mówią, że wcale nie jest taka zła.

My dziś przedstawiamy argumenty przemawiające za tym, aby ograniczyć spożycie soli w codziennej diecie.

Podnosi ciśnienie
Zawarty w soli sód może podnieść twoje ciśnienie krwi do niebezpiecznego poziomu. Już jedna łyżeczka soli może doprowadzić do udaru mózgu, chorób serca i nadciśnienia.

Udar mózgu
Podniesione przez sól ciśnienie może doprowadzić do udaru mózgu. Szacuje się, że tylko w USA każdego roku
795 000 osób doznaje udaru mózgu. Nie bądź jedną z tych osób, ogranicz sól w swojej diecie.

high blood pressure

Problemy z nerkami
Dieta bogata w sól prowadzi do uszkodzenia nerek, które zaczynają wolniej pracować i filtrują mniej wody, co jest szkodliwe dla twojego zdrowia.

Uszkadza tętnice
Wzrost ciśnienia spowodowany konsumpcją zbyt dużej ilości soli może doprowadzić do osłabienia i trwałych uszkodzeń w tętnicach, a przecież zdrowe tętnice to zdrowy ty.

Rak żołądka
Zawarty w soli sód prowadzi do raka żołądka. Ogranicz ilość soli w swoim menu, a obniżysz ryzyko zachorowania na raka.

Demencja
Jeśli chcesz na długie lata zachować sprawny umysł, już teraz ogranicz spożycie soli. Zawarty w niej sód prowadzi do zaburzeń funkcji poznawczych.

Atak serca
Wywołane przez spożycie zbyt dużej ilości soli nadciśnienie może prowadzić nie tylko do uszkodzenia tętnic, ale także podnosi ryzyko ataku serca.

sol

Wzdęcia
To kolejny efekt spożywania zbyt dużej ilości soli. Wzdęcia prowadzą do tego, że nie tylko nie wyglądasz dobrze (odstający brzuch), ale także źle się czujesz.

Nadwaga
Jeśli chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów zacznij od eliminacji soli. Spożywanie zbyt dużej ilości soli prowadzi do nadwagi.

Cukrzyca
Cukrzyca i nadciśnienie często idą w parze, dlatego osoby cierpiące na cukrzycę powinny kontrolować poziom sodu w swojej diecie.

Osteoporoza
Sól powoduje, że wapń wchłania się znacznie gorzej i stąd u osób, które stosują dietę bogatą w sól często pojawiają się uszkodzenia i złamania kości oraz ból. Może to także prowadzić do pojawienia się osteoporozy.

Zatrzymuje wodę
Zatrzymywanie wody w organizmie może być wywołane przez wiele czynników, np. poprzez zmiany hormonalne. Ale wina leży także po stronie soli.

hearing

Osłabienie słuchu
Zbyt wysokie ciśnienie wywołane nadmiernym spożyciem soli prowadzi do uszkodzenia ucha wewnętrznego, a tym samym do osłabienia słuchu. Może także wywoływać zawroty głowy i problemy z równowagą.

jk