Fakty Felietony Pseudonim czy nick?

Pseudonim czy nick?

SHARE

Dwie Kajry. W sierpniu br. na Festiwalu Polonaise wystąpią gwiazdy z Polski i tutejsze, amerykańskie. Wśród nich zjawiskowa 18-latka Karolina Baran, o artystycznym nicku: Kaeyra. Dziewczyna od pięciu lat pracuje na swoje miejsce na muzycznej scenie Ameryki. I już odniosła wiele sukcesów.

W Polsce występuje para artystów, małżeństwo aktorów Magdalena Kajrowicz i Sławomir Zapała. Znani są z wielu hitów, a najbardziej z utworu “Miłość w Zakopanem”. Magdalena Kajrowicz ma 35 lat, używa pseudonimu: “Kajra”, który po polsku piszemy przez “j”. Natomiast amerykańska Kaeyra pisze swój nick z angielska, a więc ze zbitką trzech, kolejno po sobie następujących samogłosek “aey”, w brzmieniu podobnym do Kajry z Polski.

Amerykańska Kaeyra rzadko występuje w Polsce, w czerwcu br. śpiewała w Gdańsku.

Fani nie mylą obu wokalistek, bo każda prezentuje inny rodzaj twórczości. Kaeyra, choć zna język polski, to swoje utwory wykonuje w większości po angielsku. Kaeyra urodziła się w Wietrznym Mieście, w rodzinie z tradycjami i ambicjami muzycznymi. Jest multiinstrumentalistką, komponuje i opracowuje swoje utwory, skupiona jest na rozwoju talentu. Dzięki wyróżnieniom w amerykańskich programach młodych talentów dostrzegła ją niełatwa branża artystyczna. Wszystko to sprawia, że Kaeyra po wakacjach postanowiła kontynować karierę w Kalifornii.

Czy i która z wokalistek: Kaeyra czy Kajra, a może obydwie potrzebują ochrony prawnej swojego pseudonimu (nicku), który brzmi podobnie, choć w wersji pisanej różni się zasadniczo? Na terenie Polski można zastrzec pseudonim urzędowo, jako znak towarowy. Pseudonim jest dobrem o realnej wartości, podlega ochronie prawnej; używanie go bez pozwolenia (najlepiej na piśmie) może spowodować konkretną szkodę, którą trzeba będzie wynagrodzić w pieniądzu, w wymiernej walucie.

W Stanach Kaeyra nie ma z tym problemu; to kraj znany z najbardziej intensywnej ochrony prawnej własności, także intelektualnej. Chyba, że chodzi o fantazje innej natury, np: piarowskie (według słownika słowo bez pauz, pisane razem). Każda z artystek w swoim kraju jest więc “kajrą” unikalnego talentu. Swój znak rozpoznawczy: pseudonim czy nick, podlega ochronie także na arenie międzynarodowej. O spełnienie warunków tej ochrony dba, jak wiadomo, impresario każdej gwiazdy.

Przed wylotem do Kalifornii na studia nasza amerykańska Kaeyra wystąpi na Festivalu Polonaise! A w sensie znaku? Znaczy Polonia za nią murem…Powodzenia!

Marta Blicharska
wietrzneradio.com
mail: bmz669@juno.com