Gotowanie Pyszna ryba z grilla

Pyszna ryba z grilla

SHARE

Chcesz upiec na grillu pyszną rybę? Oto parę rad.

Rozgrzej i posmaruj grill olejem
Rozgrzej grill wcześniej. Zmniejszy to czas pieczenia ryby dzięki czemu będzie ona soczysta z chrupiącą skórką. Upewnij się, że grill jest czysty. Za pomocą długich szczypiec i nasączonego olejem papierowego ręcznika dokładnie rozprowadź olej na kratkę grilla.
Wybierz właściwą metodę pieczenia
Mięsiste ryby takie jak np. tuńczyk można bezpośrednio położyć na grilla. Wcześniej należy posmarować rybę olejem lub nabić go na patyczek do szaszłyków. Natomiast bardziej delikatne ryby takie jak sola, flądra lepiej grillować w pergaminie lub w metalowym koszyku do grillowania.
Przygotowanie ryby do grillowania
Upewnij się, by filety ryby były dobrze osuszone i posmaruj je olejem. Dopraw solą i świeżo zmielonym pieprzem. Na grilla połóż rybę po przekątnej, aby można było ją łatwo odwrócić. Przewracaj ją, gdy będzie miała widoczne brązowe linie po ok. 2–4 minutach, jeśli jest przywarta do kratki pozostaw ją na dodatkową minutę zanim przewrócisz.
Nie rozgotuj ryby
Najlepiej użyj termometru, aby uzyskać doskonałą rybę. W przypadku grubych filetów takich jak łosoś, halibut, okoń morski temperatura wewnętrzna powinna wynosić 125 stopni F, a w przypadku innych odmian takich jak tilapia należy je grillować nieco dłużej, aby osiągnąć temperaturę 140 stopni F.

Grillowany łosoś

6 filetów z łososia (6 uncji każdy)
2 łyżki balsamicznego octu
2 łyżki sosu sojowego
1/2 cup posiekanego szczypiorku
1 łyżka oliwy z oliwek
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka zmielonego imbiru
1/2 łyżeczki oleju sezamowego
1/4 łyżeczki sól
1 łyżeczka płatków czerwonej papryki

W małej miseczce wymieszaj olej balsamiczny, sos sojowy, szczypiorek, oliwę z oliwek, czosnek, imbir, olej sezamowy, sól, płatki czerwonej papryki. 1/4 cup przygotowanej marynaty wlej do dużego zamykanego woreczka, dodaj kawałki łososia i rozprowadź marynatę po rybie. Następnie rybę w marynacie oraz pozostałą marynatę włóż do lodówki. Odcedź łososia z marynaty i połóż na rozgrzanego i wysmarowanego grilla skórą do dołu. Grilluj z zamkniętą pokrywą w wysokiej temperaturze przez 5-10 minut lub do momentu, gdy osiągnie wewnętrzną temperaturę 125 F smarując od czasu do czasu marynatą.
Barb