Przeczytaj Rodzeństwo a nasza osobowość

Rodzeństwo a nasza osobowość

SHARE

Relacje z rodzeństwem mogą być pozytywne i zacieśniać stosunki mimo upływu czasu lub też mogą być konfliktowe, co z kolei utrudnia pierwsze relacje z rówieśnikami i ma negatywny wpływ na dalsze życie.

l Rodzeństwo jest pierwszym dla nas kontaktem z osobami w podobnym wieku. I dlatego przyjaźnie zawarte z rodzeństwem są bazą dla naszych późniejszych przyjaźni. Posiadanie rodzeństwa pomaga nam zrozumieć, że nie zawsze będziemy w centrum uwagi. W procesie dorastania czasami możemy czuć się urażeni, kiedy rodzice nie skupiają całej swojej uwagi na nas. W miarę jak wkraczamy w dorosłość zaczynamy postrzegać i rozumieć, że nie zawsze jest dobrze być w centrum uwagi.

l Relacje z rodzeństwem nie zawsze są idealne. Pomimo ciągłej rywalizacji i potyczek siłowych w większości przypadków w końcowym etapie wygrywa troska wobec pokrzywdzonego brata/siostry.

l Zwłaszcza starsze rodzeństwo ma tendencję do opieki nad młodszymi, przez co wzmacnia rozwój pozytywnej osobowości i dobrych odczuć na temat samego siebie.

l Według badań, posiadanie starszego rodzeństwa płci przeciwnej znacznie zwiększa pewność i chęć w nawiązywaniu nowych kontaktów i rozmów z osobami płci przeciwnej.

l Naszą osobowość kształtuje zachowanie naszego starszego rodzeństwa, zwłaszcza będąc dzieckiem pochłaniamy wszystko co ich dotyczy i próbujemy ich naśladować.

l W relacjach między rodzeństwem nie może zabraknąć ostrych żartów skierowanych do siebie nawzajem. Te wczesne doświadczenia pomogą rozwinąć odporność na negatywne uwagi doświadczone w dorosłym życiu.

l Mając rodzeństwo już od wczesnych lat uczymy się dzielenia z bratem lub siostrą. Nie ma znaczenia czy chodzi tu o zabawkę czy ostatni kawałek ciasta, to zapewnia stałą lekcję kompromisu.

l Pewność, że zawsze rodzeństwo pomoże ci w potrzebie, jak również stanie po twojej stronie pomoże ci ukształtować pewność siebie i stanowczość w podejmowanych w dorosłym życiu decyzjach.

l Według badań, osoba która ma rodzeństwo ma mniejsze ryzyko rozwodu. Obcowanie z rodzeństwem w pewien sposób zahartuje nas do konfliktowych i trudnych sytuacji w małżeństwie.

l Dzieci w większości przypadków ignorują rady rodziców, natomiast rodzeństwo nie tylko uczy rozróżnić dobro od zła, ale też pokazuje to poprzez swoje zachowanie.

l W przeprowadzonym badaniu, w grupie 7730 dorosłych prawie jedna trzecia z nich w pierwszej kolejności, w razie nagłej sytuacji zadzwoniłaby do rodzeństwa. Brat lub siostra może okazać się najlepszym przyjacielem, dzięki temu, że zna nas od podszewki.

Barb