Porady Różnica pomiędzy proszkiem do pieczenia a sodą oczyszczoną

Różnica pomiędzy proszkiem do pieczenia a sodą oczyszczoną

SHARE

W wielu przepisach kulinarnych znajduje się informacja, że konieczne jest dodanie proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej, ale czym różnią się te dwa dodatki?

Oba składniki dodawane są do ciast po to, aby ułatwić ich „wyrośnięcie” i „napęcznienie” .

Soda oczyszczona
Wodorowęglan sodu mieszany z takimi składnikami jak ocet, maślanka lub sok z cytrusów wytwarza dwutlenek węgla, który pomoga rosnąć ciastu podczas pieczenia. Proporcje sody oczyszczonej do kwaśnych dodatków są bardzo ważne, ponieważ jeżeli użyje się zbyt dużo sody w wypieku będzie wyczuwalny metaliczny nieprzyjemny posmak. Natomiast zbyt mało sody oczyszczonej spowoduje, że reakcja z kwasem nie będzie wystarczająca, aby wypiek wyrósł i ciasto będzie płaskie i twarde.
Proszek do pieczenia
Zawiera już sodę oczyszczoną i jakiś inny kwas, kórym zazwyczaj jest wodorowinian potasu (tartarus, kwaśny winian potasu, kamień winny). Dlatego proszek do pieczenia nie musi łączyć się z kwaśnym dodatkiem, aby powodował rośnięcie ciasta. Z tego powodu proszek do pieczenia dodaje się zazwyczaj do takich przepisów jak kruche ciasteczka, herbatniki maślane itp.

A co się dzieje, kiedy w przepisie pojawia się informacja o konieczności dodania proszku do pieczenia i sody oczyszczonej?

Otóż soda oczyszczona balansuje wszelkie kwaśne składniki, natomiast proszek do pieczenia potęguje możliwości wyrośnięcia ciasta w piekarniku.

Soda bread

500 gr mąki
100 gr cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej
3/4 łyżeczki soli
500 gr rodzynek sułtańskich
1 łyżka nasion kminku
2 jajka lekko ubite
300 ml maślanki
250 ml kwaśnej śmietany
Nagrzej piekarnik do 180 stopni C (356 stopni F) W misce wymieszaj makę (pozostaw 1 łyżkę mąki), cukier, sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia, sól, rodzynki, kminek. W drugiej misce wymieszaj jajka, maślankę, śmietanę. Dodaj mokre składniki do sypkich. Zagnieć ciasto (około 10 do 12 zagnieść). Nałóż ciasto (będzie lepkie) do natłuszczonej patelni lub formy do pieczenia (średnica około 23 cm, 9 inch). Wytnij szczelinę w górnej części ciasta, oprósz pozostałą mąką. Piecz przez około 75 min.

IB