Gotowanie Ryż

Ryż

SHARE

Ryż stanowi podstawę różnych kuchni świata. Na całym świecie wyróżnia się ok. 150 tys. odmian ryżu.

Ryż biały jest najbardziej popularny i ma delikatny smak. Ze względu na to, że jest poddawany procesowi tzw. polerowania nie jest bogaty w składniki odżywcze.

Ryż brązowy zawiera błonnik, magnez, żelazo i witaminy z grupy B. Ma delikatnie orzechowy smak, sprawdzi się jako dodatek do farszów i do mięs.

Ryż czerwony jest to ryż niełuskany, zawiera cenne składniki odżywcze.

Ryż czarny nazywany również dzikim jest to ryż niełuskany o dużej zawartości składników odżywczych i przeciwutleniaczy. Po ugotowaniu zmienia swój kolor na fioletowy.

Ryż żółty jest popularny w krajach azjatyckich. Charakteryzuje się słodkim smakiem i kleistością. Ryż paraboild to długoziarnisty, biały ryż. Szybko się gotuje i nie klei, idealny do sałatek.

Ryż basmati to ryż długoziarnisty, może być biały lub brązowy. Ma lekko orzechowy zapach i smak. Nie skleja się i nadaje się do sałatek, mięs i ryb.

Ryż arborio, carnaroli i loto są to włoskie odmiany ryżu, które mają okrągły kształt. Ze względu na to, że są kleiste wykorzystuje się je głównie w risotto.

Ryż kleisty jest popularny w Japonii. Ma słodki smak a ziarna po ugotowaniu sklejają się. Używany jest do sushi.

Ryż jaśminowy pochodzi z Tajlandii, posiada białą barwę, delikatnie słodki smak i kwiatowy zapach. Nie skleja się podczas gotowania, pasuje do mięs, ryb, zup, warzyw, sałatek i deserów.

Nie ma znaczenia jakiej metody będziemy używać do przygotowania ryżu najpierw należy opłukać ryż pod bieżącą zimną wodą w durszlaku.

Poniżej parę sposobów jak ugotować idealny ryż:

Jak makaron
Do dużego garnka wlać 1 litr wody i dodać 1 łyżkę soli. Doprowadzić do szybkiego wrzenia na dużym ogniu. Następnie dodać 1 cup ryżu i zamieszać, by ryż nie przylgnął do dna. Temperaturę obniżyć do średniej i gotować bez przykrycia ok. 12 minut biały długoziarnisty ryż i ok. 35 minut długoziarnisty brązowy ryż. Ryż odcedzić na sicie i umieścić go z powrotem w garnku. Należy delikatnie przekładać ryż i nie używać drewnianej łyżki. Dodać 2 łyżki masła i za pomocą dwóch widelców delikatnie rozprowadzić masło, by całkowicie pokryć nim ryż.
Pilaw
Do rondelka włożyć 2 łyżki niesolonego masła, 1 łyżkę startej cebuli. Przykryć i gotować na małym ogniu ok. 2 minut, dodać 1 cup ryżu i mieszać aż ryż pokryje się tłuszczem, ok. 1 minuty. Następnie dodać 2 cups bulionu lub wody, dodać sól, 1 listek laurowy lub gałązkę świeżego tymianku. Zwiększyć temperaturę i szybko doprowadzić do wrzenia. Przykryć i gotować na małym ogniu przez ok. 15 minut. Można też dokończyć gotowanie wkładając do nagrzanego do 325 F piekarnika na ok. 15 minut. Zdjąć garnek z płytki kuchennej lub wyjąć z piekarnika i pozostawić go na ok. 5 minut przed odsłonięciem. Dodać 2 łyżki masła i rozprowadzić go delikatnie za pomocą dwóch widelców. Usunąć liść laurowy i tymianek i podawać.
Pod przykryciem
W dużym garnku zagotować na dużym ogniu 1 1/2 cup wody z 1 łyżką soli. Dodać 1 cup jaśminowego ryżu, zmniejszyć temperaturę i gotować pod przykryciem na małym ogniu przez 15-18 minut. Wyłączyć ogień i pozostawić ryż pod przykryciem na płycie przez 5 min przed podaniem.

Barb