Najnowsze Sekrety, których nie znamy

Sekrety, których nie znamy

SHARE

Za każdym razem kiedy kupuję bilet lotniczy czuję się jak pionek. Nic nie warty, mały żuczek, który daleko nie podskoczy kiedy samolot jest opóźniony, zepsuty czy też załoga zapomni się stawić do pracy. Przeloty nadal nie są wielce finansowo dostępne, szczególnie kiedy planuje się podróż w ostatnim momencie. Do tego dodajmy zasady, kolejki i zamieszanie na lotniskach i okazuje się, że to latanie wcale nie jest takie fajne. Najlepiej to linie lotnicze chciałyby, żebyśmy siedzieli cicho i tylko płacili. Ale okazuje się, że jest parę chwytów, na temat których linie lotnicze milczą, bo po co nam żuczkom dawać większe prawa. Oto o czym warto pamiętać wybierając się w kolejną podróż samolotem.

• Masz prawo do gotówki
Linie lotnicze bardzo lubią oferować voucher’y dla tych którzy na samolot się nie zmieścili bo linie sprzedały zbyt dużo biletów. Okazuje się że według US Urzędu Transportu (DOT) linie mogą ci być dłużne do $1300 w gotówce jeśli nie zaaranżują lotu dla ciebie w przeciągu dwóch godzin od daty oryginalnego wylotu. Gotówka oznacza tutaj czek, bo czek to jak gotówka.
• Do 200%
Nawet jeśli udało się liniom wrzucić cię na inny krajowy lot w przeciągu dwóch godzin a na międzynarodowy w ciągu czterech godzin od oryginalnej godziny wylotu, to nadal możesz żądać odszkodowania do 200% ceny biletu jednostronnego twojej podróży.
• Lataj w a kupuj w…
Najtańsze dni do latania to wtorek, środa i sobota. Natomiast najtańszymi dniami do kupowania biletów są: niedziela i środa.
• 54-57
Na tyle dni przed planowaną podróżą kup bilet, wtedy będzie on najtańszy.
• Zwrot pieniędzy
Tutaj każda linia lotnicza ma swoje zasady odnośnie kupionych biletów za gotówkę. United i Alaska Airlines oraz US Airways zwrócą Ci pieniądze do 24h od zakupu biletu. American Airlines pozwalają Ci zarezerwować bilet przez 24 godziny, podczas których podróżujący otrzyma pełen zwrot. Po 24h otrzymasz tylko część wydanych pieniędzy na kupno biletu. Delta odda ci 100% tylko do północy w dniu, w którym bilet został zakupiony. Pamiętaj, że zasady różnią się w zależności od rodzaju biletu oraz czy został on zakupiony bezpośrednio od linii lotniczych czy przez agenta.
• Bagaż
Jeśli otrzymasz go z opóźnieniem linie lotnicze spróbują cię zadowolić dając ci $25-$50 na dzień. DOT informuje, że nie jest to wystarczająco kiedy udawałeś się w podróż w konkretnym celu, przewożąc w bagażu ubrania lub sprzęt potrzebny na wyjazd, np. narty, suknia ślubna, frak, etc. Jeśli masz rachunki pokazujące, że potrzebowałeś to co było w zaginionym bagażu, linie muszą ci oddać do $3,300 na lotach krajowych.
• Siedzę w samolocie i nie lecę
Otóż linie lotnicze mogą cię przetrzymywać w samolocie do 3 godzin na lotach krajowych i do 4 na międzynarodowych. Również do dwóch godzin mają prawo nie podać ani wody ani jedzenia.

 Siwa