Najnowsze Silna Rodzina – „I ślubuję ci… czyli miało być tak pięknie, a...

Silna Rodzina – „I ślubuję ci… czyli miało być tak pięknie, a jest jeszcze piękniej!”

SHARE
psycholog_radzi-www

„W tym domu śmiejemy się bez powodu. Wierzymy w siebie. Robimy głupoty. Wybaczamy. Bawimy się. Wspieramy się. Dotrzymujemy obietnic. Mamy marzenia. KOCHAMY!”

O ileż piękniejszy byłby świat, gdyby każda rodzina opierała się na takich zasadach? O ileż więcej byłoby szczęśliwych ludzi? Czy jest to możliwe? Oczywiście, że tak! Spotykamy czasami takie „piękne rodziny”. Nie oznacza to jednak, że nie przeżywają one trudnych, a nawet tragicznych chwil. Jednak TE rodziny w takich sytuacjach potrafią odbudować spokój, znaleźć nadzieję… i być SILNYMI. Członkowie TAKICH rodzin, nie zawsze należą do najbogatszych, najurodziwszych czy robiących oszałamiające kariery. Ale jednak SĄ SZCZĘŚLIWI!

Silna rodzina nie jest przypadkiem bądź zrządzeniem losu. Jest TWORZONA każdego dnia przez osoby, które są świadome tej wielkiej misji i w naturalny sposób przekazują tą świadomość – poprzez zachowania a nie słowa – najmłodszym swoim członkom.
Czy można się nauczyć tworzenia Silnej Rodziny? Absolutnie tak! Pod warunkiem, że zaczniemy to tworzenie od dokonywania zmian w samym sobie! Nawet, jeżeli „na pierwszy rzut oka” to nasz mąż/żona/dzieci powinny się zmienić, to jednak w rzeczywistości nie mamy – nad nimi i ich zmienianiem się – żadnej znaczącej kontroli. Natomiast mamy (lub przynajmniej powinniśmy) mieć kontrolę nad własnymi decyzjami i zachowaniami. Jest to pierwszy i niezbędny krok do konstruowania Silnej Rodziny.
Jednak jak z każdym bardziej skomplikowanym projektem potrzebny jest dobry plan oraz wiedza i umiejętności do jego wykonywania. I tu z pomocą przychodzi wyjątkowa oferta, jaką jest 6 Polonijny Kongres Rodzin. Zorganizowany jest z inicjatywy świeckich członków Fundacji Strong Family (Silna Rodzina) i Chicagowskiego Ogniska Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR, działających przy Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Rozpoczyna się 10 listopada i trwać będzie do niedzieli 18 listopada. Motywem przewodnim jest wezwanie: Powołani, aby być Świadkami, i dotyczy DOŚWIADCZANIA szczęścia, spełnienia i efektywności w relacjach z samym sobą jak i z najbliższymi. Specjalnymi gośćmi są księża z Polski: Dominik Chmielewski SDB i Maciej Sarbinowski SDB. Program Kongresu przewiduje rekolekcje, warsztaty, nabożeństwa, kazania oraz wykłady. W ramach Rekolekcji i warsztatów każdy uczestnik znajdzie niezbędne wskazówki do TWORZENIA i DOŚWIADCZANIA pozytywnych zmian.
Dla zainteresowanym osobistym rozwojem propozycjami są: Bibliodrama w sobotę 17 listopada prowadzona przez o. Tomasza Oleniacza SJ, będąca formą spotkania się ze Słowem Bożym oraz samym sobą poprzez twórcze użycie wyobraźni. Tego samego dnia Modlitwa ze Św. Ignacym pod opieką o. Damiana Mazurkiewicza SJ, wprowadzi uczestników w metodę medytacji ignacjańskiej. Ksiądz Dominik Chmielewski w Warsztatach o Modlitwie wskaże: Jak się modlić, aby nie usłyszeć, że „modlicie się, a nie otrzymacie, bo się źle modlicie”.
10 listopada o. Paweł Bandurski zaprasza małżonków na całodzienny warsztat, który będzie wskazywał drogi budowania wzajemnych relacji i sposoby pokonywania pojawiających się w nich problemów.

W sobotę 17 listopada ks. Maciej Sarbinowski SDB poprowadzi Warsztaty dla Małżonków o zasadach szczęśliwego związku:

„I ślubuję ci… czyli miało być tak pięknie, a jest jeszcze piękniej!”
Silna Rodzina to również właściwe relacje rodziców z dziećmi. Czy czasami czujesz się nieskuteczny w swoich wysiłkach wychowawczych? Czy zdarza się, że Twoje dziecko zaskakuje cię nieprzewidywalnymi zachowaniami? A może masz wrażenie, że Twoje słowa „nie zawsze trafiają” do syna lub córki. Zainteresowanych rodziców zapraszam 10 listopada na popołudniowy warsztat: Każdy z nas może doświadczyć przemiany z Rodzica Reaktywnego (zrozpaczonego) do Rodzica Efektywnego. W trakcie tego interaktywnego warsztatu przyjrzymy się i wspólnie przećwiczymy efektywne metody na takie rodzicielskie wyzwania. Odwołamy się do najnowszych technik wychowawczych a naszymi przewodnikami będą: Św. Rodzina Betlejemska oraz Ojciec Marnotrawnego Syna.
Szczegółowe informacje o wszystkich wydarzeniach 6 Polonijnego Kongresu Rodzin oraz sposoby zapisywania się na wybrane warsztaty można znaleźć na stronie internetowej www.jezuici.org lub dzwoniąc do ośrodka JOM-u 773-777-7000.

Serdecznie zapraszam, Małgorzata Olczak – Terapeuta Młodzieżowy przy Zrzeszeniu Amerykańsko-Polskim
773-427-6345 lub malgorzata.olczak@polish.org