Najnowsze Jak ćwiczyć silną wolę?

Jak ćwiczyć silną wolę?

SHARE

Silna wola jest podobno jak nasze mięśnie, niećwiczona zanika i wtedy zamiast realizować nasze plany i zamierzenia osiadamy na laurach i narzekamy, albo szukamy wymówek. Poza tym nie jesteśmy w stanie dotrzymać żadnego z postanowień i nie mówię tu tylko o postanowieniach noworocznych. Zaczynamy coś, ale bardzo szybko „nudzi” nam się robienie tego, gdyż siła naszej woli jest słaba i nie potrafimy przemóc się. Dlatego najwyższy czas popracować nad tym, tak ważnym dla nas, mięśniem. Oto kilka ćwiczeń wzmacniających zasoby naszej samokontroli.

Zacznij od rozgrzewki czyli wybierz coś, co ma największe szanse na spełnienie się, zrealizowanie, coś, co nie sprawi ci ogromnego kłopotu, a spowoduje, że poczujesz się lepiej i zbuduje w tobie podstawę do dalszego działania i realizacji bardziej skomplikowanych wyzwań. Poza tym musi to być na tyle proste i niezobowiązujące, żeby w każdej chwili móc to zmienić bez ponoszenia poważnych konsekwencji. Poza tym musimy pamiętać o wyznaczeniu dat granicznych. Nic tak nie działa na siłę naszej woli jak terminy.

silna wola

1. Zadbaj o trening mózgu

Rozwiązuj krzyżówki lub zagadki. Staraj się to robić aż znajdziesz rozwiązanie lub wypełnisz cały diagram. Na początku może być to bardzo frustrujące i pewnie będziesz odkładać krzyżówki czy rebusy na samo dno szuflady, ale nie poddawaj się, wracaj do nich, poproś o pomoc w końcu jesteś dopiero w fazie treningu, gdy osiągniesz mistrzostwo nie będziesz musiał już liczyć na niczyją pomoc.

2. Zacznij od małych wyzwań i bliskosiężnych celów

Lepiej jest małymi kroczkami i małymi sukcesami budować pewność siebie i siłę woli. Nic nie osiągnięto od razu, nawet geniusze mówią, że talent to tylko część sukcesu reszta to ciężka praca. Poza tym walka z małymi pokusami ma większe szanse na powodzenie niż stawianie sobie od razu wielkich celów, które wiążą się z wielkimi wyzwaniami. Każdy wie, że chyba największe zniechęcenie do pracy nad silną wolą powodują częste, spektakularne porażki. Zostawiamy wtedy wszystko nie chcemy do tego wracać i nie realizujemy zamierzeń.

3. Zadbaj o dietę

Nasze ciało często samo daje nam sygnały i wskazówki co robić, aby lepiej funkcjonować. Jeżeli mówimy o samokontroli i sile woli konieczna do tego jest nam glukoza, więc postarajmy się włączyć do porannego posiłku potrawę zawierającą ten ważny składnik.

4. Staraj się przewidywać i planować

Nie zawsze jest to możliwe, ale znamy się na tyle, że wiemy, że pokusy czyhają na nas zawsze. Omijajmy je lub planujmy wcześniej nasze poczynania. Planowanie kolejnych kroków, poczynań lub ogólnie naszego dnia, tygodnia itd. powoduje, że zaczynamy obserwować to, co dzieje się wokół nas i po pewnym czasie coraz lepiej znamy swoje możliwości i limity, wiemy co będzie możliwe do zrealizowania szybko i bezboleśnie, a co będzie wymagało od nas większego nakładu pracy. To bardzo ułatwi nam ocenienie sytuacji i napięcie mięśni przed wykonaniem zadania.

IB