Tylko u nas Skandale pierwszych dam Ameryki

Skandale pierwszych dam Ameryki

SHARE

W przeszłości rola pierwszej damy Ameryki nie należała do funkcji polegających na publicznym udzielaniu się i byciu widocznym. Zazwyczaj poletkiem ich działania były sprawy związane ze zdrowiem lub dziećmi. Poza tym zajmowały się planowaniem kolacji państwowych, dekorowaniem Białego Domu podczas świąt lub byciem znaną ze swoich wyborów odnośnie mody.

Czasy się zmieniły, dziś pierwsze damy są w świetle jupiterów wraz ze swymi mężami, a ich rola znacznie się zmieniła, mają teraz więcej obowiązków. Dlatego pokusiliśmy się o przypomnienie skandalistek Białego Domu.
W 1857 roku John Buchanan został pierwszym i jedynym prezydentem Stanów Zjednoczonych kawalerem. Plotka głosiła, że był gejem, a na dodatek kochankiem wiceprezydenta Williama Rufusa Kinga. Dlatego też jego siostrzenica, Harriet Lane, spełniała wszystkie obowiązki typowe dla żony prezydenta. A ponieważ ludzie nie wiedzieli jak się do niej zwracać stała się znana jako pierwsza „the first lady” czyli pierwsza pierwsza dama.
Rachel Donelson, żona Andrew Jacksona zmarła dwa miesiące przed objęciem przez niego urzędu. Jednak i tak była bohaterką skandalu. Otóż prezydent poślubił ją jako rozwódkę, ale jak się okazało w trakcie kampanii wyborczej dokument rozwodowy nie został podpisany przez pierwszego męża, co dało mu podstawę do oskarżenia ją o cudzołóstwo. Jak twierdził prezydent pogłoski i skandal doprowadziły jego żonę do śmierci.
Mary Todd Lincoln jak twierdzi wielu historyków nie była psychicznie stabilna. Poza tym zdefraudowała państwowe pieniądze. Żona Lincolna wychowała się w bardzo bogatej rodzinie i była przyzwyczajona do określonego stylu życia. Kiedy małżonkowie przenieśli się do Białego Domu wykorzystała fundusze federalne, aby wesprzeć swój kosztowny nawyk zakupowy i „przerobiła” Biały Dom. Największy skandal wywołało jednak przekierowanie funduszy, które miały wesprzeć żołnierzy na rzecz uwolnionych czarnoskórych niewolników.
Kiedy prezydent Wilson dostał udaru pani Edith Wilson walczyła niczym lwica, by utrzymać bez szwanku administrację prezydencką wraz z wice prezydentem Thomasem Marshallem. Kiedy prezydent dostał udaru, nikt nie miał do niego dostępu podczas rekonwalescencji na rozkaz Edith. To ona udzielała wszystkich informacji.
Prezydentura Warrena Hardinga zasłynęła skandalami, gdyż prezydent był seryjnym cudzołożnikiem, ale także jego żona Florence Harding dołożyła co nieco do tych skandali. Jej „zasługą” były wystawne, dzikie przyjęcia, podczas których w latach prohibicji alkohol lał się strumieniami.
Choć znani są jako jedna z legendarnych par prezydenckich Franklin D. Roosevelt i Eleanor Roosevelt nie byli wiernymi małżonkami. Pierwsza dama podobno miała romans z nowojorskim żołnierzem Earlem Millerem, gdy Franklin był gubernatorem Nowego Jorku. Ale to nie był wszystko. Oburzenie wywołała romansem z dziennikarką Loreną Hickock, która zajmowała się kampanią wyborczą. Romans sugerowała korespondencja listowna pomiędzy paniami.
Prezydentowa Betty Ford znana był ze swojego uzależnienia od alkoholu i leków przeciwbólowych. Wzbudzała też oburzenie opinii publicznej faktem, że dzieliła sypialnię wspólnie z prezydentem. Oburzonym odcięła się stwierdzając „Jeżeli jesteś prezydenetem, powinieneś być eunuchem” (“I guess when you’re president, you’re supposed to be a eunuch.”).
Po zamachu na prezydenta Ronalda Reagana jego żonę Nancy opanował wręcz paranoiczny strach o męża i zaczęła obsesyjnie konsultować się z astrologami, aby ustalić najlepsze daty i godziny występów prezydenta. Nancy Reagan prawie dyktowała harmonogram męża, nawet spotkania z zagranicznymi głowami państw, były „ustalane” przez astrologa.
No i Melania Trump. Oczywiście żyjemy w innych czasach i nie da się dziś prawie nic ukryć. Poza tym wszystkie informacje są preparowane i tylko od czasu do czasu coś wychodzi na jaw. Największym jak do tej pory skandalistą jest jej mąż, ale oburzenie opinii wywołały rozbierane sesje fotograficzne Melanii z czasów, kiedy była modelką, sposób w jaki dostała się do Stanów Zjednoczonych i jak naprawdę wygląda małżeństwo pierwszej pary.

POPELINA