Podróże Do okoła Świata Spacer po cmentarzach świata

Spacer po cmentarzach świata

PODZIEL SIĘ

Mieszkając w Polsce 1 listopada spotykaliśmy się rodzinnie przy grobach bliskich. W tym dniu cmentarze niczym płonące pochodnie rozświetlały miasta. Mieszkając w Stanach na cmentarz zaglądamy znacznie rzadziej. W związku ze zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych, dziś zabierzemy was na wyprawę po najpiękniejszych cmentarzach świata.

Pere Lachaise we Francji
Największy i najsłynniejszy cmentarz znajdujący się w Paryżu. To tutaj spoczywają takie sławy jak Fryderyk Chopin, Oscar Wilde, Edith Piaf, Moliere czy Jim Morrison. Jest to miejsce, które powinien zobaczyć każdy turysta udający się do Francji.

Cmentarz na wzgórzu Montjuic w Hiszpanii
Położony jest na stromej części góry Montjuic w Barcelonie. To tutaj ścierają się różne nurty artystyczne – modernizm, klasycyzm, neogotyk i secesja. Spacerując po cmentarzu będziesz pod wrażeniem tutejszych posągów, rzeźb, mauzoleów czy ścian pochówkowych.

Cmentarz Centralny w Austrii
W Wiedniu znajduje się drugi pod względem powierzchni i największy pod względem liczby pochowanych cmentarz Europy. To tutaj możesz na chwilę zatrzymać się przy mogiłach Ludwika van Beethovena, Franciszka Schuberta, Johanna Straussa młodszego czy Geli Raubal, siostrzenicy i kochanki Adolfa Hitlera.

Cmentarz Artystów i Poetów we Włoszech
W Rzymie znajduje się Cmentarz Protestancki, na którym spoczywają takie sławy, jak John Keats i Percy Shelley, August von Goethe, syn Johana Wolfganga Goethego i wielu innych artystów związanych z kulturą, sztuką i nauką. Większość nagrobków i krzyży utrzymanych jest w białej tonacji, co w połączeniu z zielenią palm i pnączy stanowi niesamowity kontrast.

Cmentarz Nowodziewiczy w Rosji
W Moskwie, na obszarze około 8 ha znajdują się Rosyjskie Powązki, czyli miejsce spoczynku między innymi Antoniego Czechowa, Mikołaja Gogola, Michaiła Bułhakowa, Nikity Chrzuszczowa i Borysa Jelcyna. Spacerując po tym cmentarzu z pewnością niejeden raz zaskoczy cię oryginalność niektórych nagrobków.

Wesoły Cmentarz w Rumunii
W rumuńskiej wsi Sapanta znajduje się bardzo nietypowy cmentarz, nazywany Wesołym Cmentarzem. A wszystko za sprawą rzeźbiarza Stana Ioan Patrasa, który nadał płytom nagrobnym nietypowu charakter. Wymalował na nich obrazki z życia zmarłych, często dość humorystyczne i opowiadające ich losy.

Cmentarz Narodowy w Stanach Zjednoczonych
W Arlington znajduje się cmentarz, na którym spoczywa
ok. 400 tys. zmarłych weteranów walczących w amerykańskich wojnach. Na cmentarzu tym odbyły się także pogrzeby m.in Johnego F. Kennedy’ego oraz Williama Tafta. To tutaj znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza.

A jeśli macie ochotę na jesienny spacer po cmentarzu w naszej metropolii, to zachęcam do odwiedzenia Cmentarza św. Wojciecha w Niles, gdzie znajduje się między innymi Pomnik Katyński upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej.

MK