Fakty Sport babskim okiem Podsumowanie roku 2015

Sport babskim okiem Podsumowanie roku 2015

PODZIEL SIĘ

Rok 2015 prawie już za nami. Czas na podsumowania i wnioski. Jaki był ten rok w świecie sportu dla naszych polskich i polonijnych sportowców? O kim usłyszał świat?

Z pewnością rok 2015 do bardzo udanych może zaliczyć Andrzej Fonfara, który wygrał dwie znaczące dla jego kariery walki. W kwietniu pokonał przez nokaut techniczny Julio Cesara Chaveza i tym samym zdobył międzynarodowy pas WBC International. Następnie w październiku stoczył zacięty pojedynek z Nathanem Cleverlym – walka niminowana jest do tytułu walki roku. To była prawdziwa wojna w ringu, którą na punkty wygrał Polski Książe. Kto będzie kolejnym rywalem Andrzeja – rok 2016 pokaże. Skoro jesteśmy w świecie boksu, warto wspomnieć o Krzysztofie Głowackim, który sprawił ogromną radość wszystkim fanom boksu. Główka pokonał w sierpniu Marco Hucka, mistrza WBO wagi junior ciężkiej. Był to niesamowity pojedynek. Głowacki, skazany przez wiele osób na porażkę, wykazał niesamowitą wolę walki, przeżywał chwile słabości, znalazł się na deskach, a mimo wszystko podniósł się i w 11 rundzie znokautował przeciwnika. Zarówno Krzysztof Głowacki, jak i Andrzej Fonfara nominowani są do tytułu Sportowca Roku. Swoje zwycięskie walki odnieśli również Artur Szpilka, Przemek Szymański i Maciej Sulęcki – ich walki mogliśmy oglądać w Chicago w UIC Pavilion. Z niecierpliwością czekamy na 16 stycznia, kiedy to Artur Szpilka stanie do ringu przeciwko mistrzowi świata WBC wagi ciężkiej, którym jest Deontay Wilder. Pojedynek odbędzie się w nowojorskiej hali Barclays Center. Mocno trzymamy kciuki za Szpilę.
Wiele działo się również w piłce nożnej. Wydarzyła się rzecz, w którą nawet najwięksi fani nie wierzyli – otórz Polska awansowała do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Francja 2016. Po latach słabej gry przyszedł czas na sukces. Jakie mamy szanse w mistrzostwach – trudno powiedzieć. Na dzień dzisiejszy drużyna narodowa gra bardzo dobrze – zdobywa bramki, ma dość dobrą obronę, ma doskonałych piłkarzy i oby tak pozostało do czerwca 2016. Zdecydowanie polskim piłkarzem, o którym najgłośniej jest na arenie międzynarodowej jest Robert Lewandowski. Ten grający na co dzień w Bayernie Monachium piłkarz jest maszyną do strzelania bramek. Nic więc dziwnego, że nominowany był do tytułu najlepszego piłkarza świata. Coraz głośniej mówi się także o zainteresowaniu Realu Madryt osobą Roberta.
Wielki sukces Polaków w rajdzie Dakar. Podczas 37. Rajdu Dakar aż dwóch Polaków stanęło na podium. Pierwsze miejsce zajął Rafał Sonik, który jechał w kategorii quadów. Sonik już 3-krotnie stał na podium rajdu Dakar, raz był drugi i dwa razy trzeci. Zwycięstwo w tym roku było przypieczętowaniem jego długoletnich startów. Także na podium rajdu Dakar stanął Krzysztof Hołowczyc. Hołek zdobył 3 miejsce i jest to największy jego sukces podczas startów w tym rajdzie. Zdobycie podium w Dakarze było marzeniem Hołka. W końcu udało mu się je spełnić i spokojnie może przejść na „emeryturę” sportową. Pod koniec sierpnia Hołowczyc poinformował swoich fanów, iż kończy oficjalnie swoją zawodową przygodę z rajdami. Na szczęście nie oznacza to, że nie zobaczymy go już więcej za kółkiem. Hołek nadal będzie startował w zawodach, ale już bardziej dla siebie i fanów, niż dla wyników. Również ogromne gratulacje należą się Kajetanowi Kajetanowiczowi, który zdobył tytuł Mistrza Europy 2015 w rajdach samochodowych. Jest to jeden z największych rajdowych sukcesów ostatnich lat. Wcześniej tytuł ten wywalczyli Sobiesław Zasada i Krzysztof Hołowczyc.
A skoro jesteśmy w rajdowych klimatch to musimy wspomnieć o naszym polonijnym rajdowcu, czyli Piotrku Feteli, który sezon 2015 może zaliczyć do najbardziej udanych w swojej karierze. Piotrek wystartował we wszystkich rajdach Mistrzostw Ameryki, nie odpuszczał na krok najlepszym kierowcom, ze swojego wysłużonego Subaru wycisnął ile tylko mógł i rezultatem jest trzecie miejsce w klasyfikacji ogólnej Rally America. Niewątpliwie jest to największy sukces Fetela Rally Team.
Rok 2015 do udanych zaliczy także Agnieszka Radwańska. Polska tenisistka wygrała WTA Finals, najbardziej prestiżowy turniej tenisowy. Jest to zdecydowanie największy sukces polskiej tenisistki, która długo nie mogła uwierzyć w swoją wygraną i nie kryła łez wzruszenia.
Również swojego wzruszenia nie kryła Anita Włodarczyk, która jest pierwszą kobietą, która przekroczyła 80 m w rzucie młotem. 1 sierpnia w Cetniewie podczas Festiwalu Rzutów im. Kamili Skolimowskiej pobiła rekord świata wynikiem 81,08 m, a na Mistrzostwach Świata w Pekinie zdobyła złoty medal i ustanowiła rekord mistrzostw wynikiem 80,85 m.
Kolejną kobietą, której nazwisko należy wymienić jest Joanna Jędrzejczyk, która w marcu zdobyła mistrzostwo UFC w wadze słomkowej, nokautując Amerykankę Carlę Esparzę, a następnie w czerwcu i listopadzie obroniła pas mistrzowski. Po listopadowym pojedynku portal Sherdog.com sklasyfikował Jędrzejczyk na 1. miejscu w rankingu kobiecym P4P.
Bardzo dużym uznaniem w Chicago cieszyły się mecze siatkarskie między reprezentacjami Polski i USA mężczyzn. Niestety, oba mecze zakończyły się porażką Polaków, ale takiego dopingu, jaki przygotowała Polonia swoim siatkarzom, może pozazdrościć każda drużyna. Jedno jest pewne – kibicować potrafimy.

Rok 2015 był bardzo ciekawy i obfity w sukcesy polskich i polonijnych sportowców. Życzymy sportowcom i nam, kibicom, równie emocjonujących wydarzeń w 2016 roku.

Rudzia