Porady Sposób na plamy po jedzeniu

Sposób na plamy po jedzeniu

SHARE

Niejednemu z nas przydarzyło się poplamić swoje ulubione ubranie jedzeniem, dlatego też warto znać sposoby, dzięki którym skutecznie usuniesz powstałe zabrudzenie.

Gdy spadło ci jedzenie na ubranie, usuń szybko jak najwięcej i jeżeli to możliwe bez wcierania w tkaninę. Do tego możesz użyć np. karty kredytowej lub noża do masła, a następnie delikatnie osusz ręcznikiem papierowym. Jeśli ci się przydarzy poplamić ubranie poza domem, lepiej poczekać i usunąć plamę w domu niż próbować to zrobić za pomoc papierowej serwetki i wody mineralnej. Twoje starania jedynie mogą powiększyć plamę. Zanim zaczniesz usuwać plamy upewnij się z czym masz do czynienia.

Plamy z jedzenia można podzielić na 3 kategorie: garbnikowe, zawierające białko i tłuste.

• Plamy garbnikowe obejmują herbatę, kawę, sok, jagody, czekoladę, czerwone wino, keczup, musztardę itp., to co jest bogate w kolor. Można je usunąć roztworem wody i octu.
• Białko obejmuje wszystko na bazie mięsa lub nabiału np. jogurt, mleko.
• Tłuste pochodzą z olejów, sosów sałatkowych i masła. Plamy tłuszczowe i białkowe można usunąć za pomocą płynu do naczyń. Ślady z oleju można też posypać mąką ziemniaczaną lub pudrem dla niemowląt, pozostawić na 15 minut, aby proszek wchłonął olej, następnie materiał oczyścić szczoteczką, natrzeć płynem do naczyń i wyprać.

W zależności od stopnia zabrudzenia i rodzaju plamy korzystne jest pozostawienie na co najmniej 15 minut środka na plamy, gdy plama jest świeża. Natomiast w przypadku większych lub starych plam zalecane jest zanurzenie zaplamionego ubrania na 24 godziny w przygotowanym roztworze. Plamy z tłuszczu i białka najlepiej usunąć zimną wodą. Nie należy prać tłustych lub białkowych plam w gorącej lub ciepłej wodzie, ponieważ ciepło spowoduje, że plama wchłonie się we włókna tkaniny. Im szybciej zajmiesz się plamą, tym większe prawdopodobieństwo, że ją usuniesz. Ale to nie oznacza, że nie można usunąć starych plam. Skieruj strumień zimnej wody na plamę i pocieraj tkaninę pod bieżącą wodą, jeśli nie pomoże nałóż środek do plam, następnie zanurz ubranie w umywalce na 30 minut, powtarzaj do uzyskania pożądanego wyniku i upierz w pralce zgodnie z instrukcją na metce.

Barb