Porady Lekarz Sposoby na siniaki i stłuczenia

Sposoby na siniaki i stłuczenia

SHARE
bruise

Każdy, kto uprawia jakiś sport wie doskonale czym są siniaki i stłuczenia oraz jak mogą one uprzykrzać nam życie. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to jak usunąć siniaki oraz przyśpieszyć leczenie stłuczenia.

Lód
Zimne temperatury powodują szybszą regenerację tkanki. Do stłuczonego miejsca należy przyłożyć na nie dłużej niż 10 minut woreczek z lodem lub żelowy kompres. Okłady należy parokrotnie powtórzyć.
Jeśli nie mamy pod ręką lodu należy przyłożyć do obolałego miejsca cokolwiek zimnego. Może to być zimna butelka lub woreczek z zamrożonymi warzywami.
Na wszelkie siniaki nie należy nakładać maści rozgrzewających!

Maść z arniki
Maść z arniki zdecydowanie przyśpiesza gojenie się i znikanie siniaków. Preparaty zawierające wyciąg z arniki można kupić w aptekach i sklepach zielarskich. Bardzo dobra jest maść Arcalen z wyciągiem z kwiatów arniki i nagietka, która ułatwia i przyśpiesza gojenie się krwiaków, wylewów podskórnych oraz nacieków okołostawowych.

Kompres z roztworem sody
Na obtłuczone miejsce przyłóż kompres nasączony roztworem sody. Użyj jednej łyżeczki na 100 ml (około pół szklanki wody). Alternatywnie można użyć sprayu Altacet. Preparat ten działa natychmiast dając ulgę w bólu oraz schładzając obolałe miejsce.

Okład z czosnkiem i oliwą
Rozgniatamy 5 ząbków czosnku, który następnie mieszamy z 2 łyżkami oliwy z oliwek. Nasączamy gazę tym roztworem i przykładamy na stłuczone miejsce kilka razy w ciągu dnia. Okładu takiego nie należy stosować na miejsca z ranami otwartymi, ani nawet na te z obdartym lub uszkodzonym naskórkiem.

Pelagia