Fakty Chicago Spotkania z ekspertami ZUS

Spotkania z ekspertami ZUS

PODZIEL SIĘ

Konsulat Generalny RP w Chicago informuje, że w dniach 18-23 września 2017 r. odbędą się w Chicago spotkania z ekspertami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w sprawie ubiegania się o świadczenia emerytalno-rentowe z Polski.

Będą to konsultacje indywidualne, podczas których zainteresowani będą mogli omówić konkretne sprawy dotyczące świadczeń emerytalno-rentowych. Porady będą udzielane bezpłatnie. Jednocześnie Konsulat zaprasza na otwarte spotkanie z ekspertami Social Security Administration, którzy odpowiedzą na pytania Polonii dotyczące amerykańskiego systemu ubezpieczeń społecznych.

Spotkania z ekspertami ZUS będą miały charakter indywidualnych konsultacji, podczas których zainteresowani będą mogli omówić konkretne sprawy dotyczące świadczeń emerytalno-rentowych. Porady będą udzielane bezpłatnie.
Terminy i miejsce

Spotkania z ekspertami ZUS będą odbywać się od poniedziałku 18 września do piątku 22 września w dwóch blokach czasowych: od godz. 10 rano do 2 po południu oraz od godz. 4 po południu do 8.00 wieczorem, a także w sobotę 23 września od godz. 9.00 rano do 2 po południu. Będą one miały miejsce w siedzibie Związku Narodowego Polskiego w Chicago przy: 6100 North Cicero Avenue, Chicago, IL 60646. Liczba miejsc jest ograniczona, więc zachęcamy do wcześniejszych zapisów.

Z kolei spotkanie z przedstawicielami SSA odbędzie się 22 września 2017 r. (piątek) w godz. 16:00–18:00, również w siedzibie Związku Narodowego Polskiego. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Zapisy na spotkania z ekspertami ZUS

Na spotkania z ekspertami ZUS obowiązują wcześniejsze zapisy, które Konsulat prowadzi do wyczerpania miejsc. Zgłoszenia są przyjmowane telefonicznie pod nr tel. 312 337 8166 wew. 226 lub poprzez e-mailchicago.legal@msz.gov.pl.
Dzwoniąc lub pisząc do Konsulatu należy podać następujące dane:
1) imię, nazwisko,
2) numer telefonu,
3) nr PESEL lub datę urodzenia,
4) proponowany dzień oraz godzinę spotkania,
5) temat rozmowy z ekspertami ZUS, np. „pobieram emeryturę w USA, chcę również złożyć wniosek o emeryturę w Polsce”; „chcę złożyć wniosek o emeryturę po zmarłym mężu/żonie”; „chcę złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy”, „potrzebuję uzyskać zaświadczenie o niepobieraniu emerytury z Polski”, „gdzie powinienem się zwrócić, w jaki sposób najszybciej skontaktuję się z ZUS?”, „w jaki sposób mogę złożyć wymagane dokumenty, jeśli mieszkam w USA?”.
Interesanci, którzy są w trakcie załatwiania sprawy w ZUS, powinni dodatkowo wskazać numer swojej sprawy. Osoby, które zapiszą się na spotkania z ekspertami ZUS, a następnie w wyniku zmiany planów nie będą mogły w nich uczestniczyć proszone są o niezwłocznie powiadomienie o tym Konsulatu.

O czym należy pamiętać przed spotkaniem?

Należy pamiętać, aby na spotkanie zabrać wszystkie dostępne dokumenty dotyczące emerytury, przede wszystkim dowody zatrudnienia w Polsce (potwierdzające zatrudnienie i osiągane wynagrodzenie), dokumenty potwierdzające służbę wojskową, dokumenty potwierdzające okres studiów, akty stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu), a także posiadaną dokumentację medyczną (w przypadku ubiegania się o świadczenia uzależnione od stanu zdrowia) oraz dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy). Należy przedstawić oryginały ww. dokumentów, a jeśli nie jest to możliwe kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem przez organ SSA lub polskiego konsula. Jeśli sprawy są już rozpatrywane przez ZUS prosimy dostarczyć pisma i decyzje otrzymane z ZUS. W wyjątkowych sytuacjach dokumenty będzie można przekazać ekspertom ZUS.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej Konsulatu http://www.chicago.msz.gov.pl.