Podróże Do okoła Świata Światowe fenomeny

Światowe fenomeny

SHARE

Półkula północna potrafi zadziwić. Czy wiesz, że:

•  Rzeka płynąca w dwóch kierunkach

mekongW Kambodży, podczas okresu monsunowego, niesłabnące deszcze powodują, że Mekong nabiera tyle wody, że rzeka Tonle Sap zaczyna płynąć w odwrotnym kierunku, na północ od morza. Jest to jedyna rzeka na świecie, która sezonowo zmienia swój kierunek i zamiast wpadać do morza jakby z niego wypływa.

•  W Australii znajduje się różowe jezioro

australia
Jezioro Hillier znajduje się na największej wyspie Middle Island Archipelagu Recherche, a to co go wyróżnia spośród innych akwenów wodnych to jego niezwykły różowy kolor przypominający popularny lek na zgagę Pepto-bismo. Wody jeziora nie są toksyczne są tylko bardzo mocno zasolone, więc kąpiel w nim nie jest wzbroniona.

• Można zajrzeć do piekła z powierzchni Ziemi

gas
Ponad 40 lat temu rosyjscy naukowcy zajmowali się odwiertami w poszukiwaniu naturalnych złóż gazu w Turkmenistanie. Zamiast tego znaleźli złoża metanu. Po pewnym czasie konstrukcja odwiertu wpadła do otworu, tworząc tym samym toksyczne zagrożenie. Rozwiązaniem problemu przez Rosjan było podpalenie otworu. Ogień pali się po dziś dzień kreując złudzenie piekielnego ognia.

• Marzenie kochanków – wyspa w kształcie serca

serce
Na chorwackim wybrzeżu znajduje się wyspa w kształcie serca. Galesnjak, bo taką nosi nazwę ta wyspa znajdująca się w prywatnych rękach (i przemianowana przez nich na Wyspę Miłości) nie może niestety zaoferować nic na swojej powierzchni oprócz krzaków. Jedynie widok z samolotu zapiera dech w piersiach.

• Na Morzu Północnym znajduje się najmniejsze państwo

sealandPorzucona platforma wiertnicza jest najmniejszym prywatnym państwem Królestwem Sealand. Pierwszym królem i właścicielem został ekscentryczny DJ pirackiego radia. Państwo posiada swój hymn, flagę, a nawet drużynę piłki nożnej. Niestety, państwo nie jest uznawane przez inne państwa.

• Prawie pionowa ulica

new zealendNajbardziej stroma ulica na świecie Baldwin Street w Dunedin znajduje się w Nowej Zelandii. Oczywiście z tego powodu znalazła się w Księdze Rekordów Guinnessa. Ulica jest tak stroma, że podczas upałów asfalt spływa z niej.

• Najbardziej samotne drzewo na świecie

tree
Na Saharze rosło najbardziej samotne drzewo akacjowe Tree of Ténéré, które najpierw było częścią małego lasku, a potem już samotnie rosnącym drzewem. Od najbliższego drzewa dzieliło go aż 250 mil, a niezbędną do życia wodę pobierało dzięki pobliskiej studni. Niestety, dziś jest w tym miejscu metalowa konstrukcja kształtem przypominająca akację zniszczoną przez pijanego kierowcę ciężarówki, który był w stanie uderzyć w jedyne drzewo w promieniu 250 mil. Resztki Tree of Ténéré znajdują się w nigeryjskim muzeum.

IB