Życie Polonii Fotorelacje Święto Dwujęczyczności w Polskiej Szkole im. Marii Skłodowskiej-Curie

Święto Dwujęczyczności w Polskiej Szkole im. Marii Skłodowskiej-Curie

SHARE

W drugiej połowie października już po raz trzeci celebrowaliśmy święto języka polskiego w ramach obchodów Polonijnego Dnia Dwujęzyczności.

Polska Szkoła im. Marii Skłodowskiej-Curie w tym roku  świętowanie zaczęła od zaangażowania się w konkurs portalu dobrapolskaszkola. Trzy nauczycielki wysłały hasła promujące Dzień Dwujęzyczności i jak się szybko okazało każda z nich została doceniona.

Hasło: “Polska szkoła, polska klasa, polska mowa nie wygasa” autorstwa Anny Dolecki znalało się wśród zwycięzców, z kolei hasło “Mały czy duży… dwujęzyczność ci służy” Aleksandry Sowiak oraz ” Dwujęzyczność preferuję, polską mowę pielęgnuję” Iwony Biernackiej zostały wyróżnione przez szacowne jury.

Był to więc pierwszy sukces kadry nauczycielskiej. Następnym okazał się krótki program artystyczny w wykonaniu uczniów. Tegorocznym motywem przewodnim były polskie biało -czerwone kwiaty, które w postaci bukietu wspomnień zabiera każdy żyjący na obczyźnie. Jak to było także w zeszłym roku podsumowaniem występu był wspólny okrzyk uczniów, nauczycieli i rodziców “Mówię po polsku and it’s awesome!”. W ramach obchodów w minioną sobotę odbyło się także Szkolne Dyktando. Do boju z polską ortografią ruszyli nie tylko uczniowie, ale także i rodzice.

Ale miniona sobota to nie tylko Polonijny Dzień Dwujęzyczności, to także ślubowanie pierwszoklasistów Polskiej Szkoły im. Marii Skłodowskiej-Curie. Pierwszaki z obu klas przejęte swoją rolą pięknie zaprezentowały się podczas krótkiego występu, a potem pełne przejęcia powtarzały za Panią Dyrektor Agnieszką Trzupek słowa przyrzeczenia. Po skończonym występie wszyscy robili sobie pamiątkowe zdjęcia na tle nowego banneru szkolnego ufudnowanego przez Zrzeszenie Nauczycieli  Polskich w Ameryce oraz udali się na świąteczny poczęstunek przygotowany przez rodziców pełnoprawnych już pierwszoklasistów.

Ostatnią częścią celebracji był Dzień Nauczyciela. Wszystkie Panie i Pan otrzymali mnóstwo życzeń, gratulacji oraz piękne, ręcznie wykonane przez uczniów kwiaty nawiązujące bezpośrednio do motywu przewodniego akademii. Komitet Rodzicielski również ufundował Gronu Pedagogicznemu podarunki.

Podsumowaując, październikowy weekend w Polskiej Szkole im. Marii Skłodowskiej-Curie minął pod znakiem radosnej, pełnej humoru i zabawy celebracji języka polskiego oraz wszystkich tych, którzy pielęgnują go, czy to przekazując wiedzę o polskiej mowie czy też ucząc się skomplikowanych zawiłości gramatyczno -ortograficznych oraz odkrywając urok polskiej literatury.

IB