Przeczytaj Święty Mikołaj

Święty Mikołaj

SHARE

Choć Święty Mikołaj jest jednym z popularniejszych świętych, jego życiorys dokumentują bardzo nieliczne fakty historyczne.

Wiemy na pewno, że urodził się w zamożnej rodzinie w Patara położonej w zachodniej Lykii. Była to prowincja Azji Mniejszej należąca za jego czasów do Grecji, dziś jest to terytorium Turcji.

Co do daty urodzenia to przypuszczalnie mógł przyjść na świat pomiędzy 280 a 286 rokiem lub w 260 albo 250 roku. Pochodził z bogatej rodziny, więc rodzice pozostawili mu niemały majątek, który rozdał ubogim. W roku 300 został wybrany biskupem Myry. Była to bardzo zaniedbana prowincja, więc Mikołaj wziął się do jej zarządzania z wielkim oddaniem i wiarą i to tam zasłynął ze swojej świętości, poświęcenia i przypisywanych mu cudów. Z pierwszej spisanej w X wieku biografii późniejszego świętego dowiadujemy się, że za czasów panowania cesarza Dioklecjana w początkach IV wieku, kiedy to prześladowanie chrześcijan rozciągnęło się na całe Imperium Rzymskie, Święty Mikołaj został uwięziony i zmuszony do opuszczenia rodzinnych stron. W 313 roku, kiedy cesarz Konstantyn uprawomocnił chrześcijaństwo, Mikołaj został uwolniony i zezwolono mu na powrót do swojej diecezji. U schyłku swego życia złożył także wizytę Ojcu Świętemu w Rzymie.
Święty Mikołaj zmarł 6 grudnia około roku 350 i został pochowany w Myrze (dziś Demre). Po zajęciu Myry przez Saracenów jego relikwie zostały wykradzione w 1087 roku przez włoskich kupców i przeniesione do Bari na południe Włoch, gdzie jak głosi legenda Mikołaj zatrzymał się w czasie swej pielgrzymki do Rzymu. Dla upamiętnienia tego faktu wzniesiono kościół wyświęcony przez papieża Urbana II. Święty Mikołaj stał się opiekunem wdów i sierot, a także prześladowanych. Jedna z legend opowiada historię mieszkańca Patary, który utraciwszy całą swoją fortunę, nie był w stanie zapewnić wiana ślubnego swoim trzem córkom i obawiał się, iż bieda zmusi je do oddania się prostytucji. Usłyszawszy to, Mikołaj wrzucił przez otwarte okno trzos pełen złotych monet. Ojciec pospłacał długi i wydał najstarszą córkę za mąż. Kolejne dwie sakiewki ze złotem dyskretnie podrzucone przez Św. ‘Mikołaja skutecznie uratowały od hańby następne dwie córki. Legendarne sakiewki utrwalone na portretach świętego, były swego czasu interpretowane jako trzy głowy dziecięce zamordowanych niewiniątek, którym według innej legendy Mikołaj przywrócił życie. Owe trzy sakwy, które z czasem przeobraziły się w trzy złote kule, stały się też symbolem lombardników.
W niektórych krajach Św. Mikołaj uchodzi za patrona szczęśliwych małżeństw, do którego swoje prośby zanoszą samotne panny oczekujące cudownej interwencji Opatrzności. Gdzie indziej jest on opiekunem piekarzy, na pamiątkę rozdania chleba, jakie miało miejsce w Myrze dotkniętej głodem. Portretowany z kotwicą, patronuje marynarzom, rybakom i handlarzom morskim, miał również zapewnić bezpieczeństwo na morzu i szczęśliwy powrót do portu. W naszej tradycji święty Mikołaj utożsamiany jest z dobrotliwym staruszkiem, który zostawia 6 grudnia grzecznym dzieciom prezenty. Dzień ten jest więc okazją do wszelkiego rodzaju niespodzianek i obdarowywania bliskich, oczywiście w tajemnicy, prezentami.
POPELINA