Najnowsze Sylwester na świecie

Sylwester na świecie

SHARE

Przywitanie Nowego Roku odbywa się hucznie na całym świecie.

Oto miejsca, gdzie ludzie spędzają sylwestra w wyjątkowy sposób:

Nowy Jork
Tradycyjnie powitanie Nowego Roku odbywa się na Times Square. W sylwestrową noc przy dźwiękach przebojów światowej sławy gwiazd oraz głośno odliczających ostatnie sekundy tłumnie zebranych na placu Nowojorczyków i przyjezdnych ważąca 6 ton kryształowa kula wznosi się do góry. Następnie wszyscy zostają obsypani tonami papierowego confetti i podziwiają pokaz sztucznych ogni.

Rio de Janeiro
Na Copacabanie zbiera się ok. 3 mln turystów i mieszkańców ubranych na biało. Ten kolor ma przynieść szczęście oraz przyjaźń w Nowym Roku. Tuż przed północą zebrani wrzucają do oceanu kwiaty albo kosmetyki jako ofiary dla bogini mórz Yeanij. Naokoło rozbrzmiewa muzyka, od samby do brazylijskiego rocka. Pokaz sztucznych ogni odbywa się na pływających pontonach kilkanaście metrów od brzegu. Wyjątkowym widowiskiem są eksplodujące ognie odbijające się w oceanie.

Tajlandia
„Full Moon Party” to niezapomniana sylwestrowa impreza na plaży. W momencie pojawienia się księżyca na horyzoncie ludzie w plażowych strojach rozpoczynają zabawę. Rozbrzmiewająca dyskotekowa muzyka z głośników ustawionych przed pobliskimi klubami oraz duża ilość mini barów rozstawionych przy plaży zapewnia dobrą zabawę. Oprócz tanecznych rytmów są też skoki przez płonące obręcze, malowanie ciał fluoroscencyjnymi farbami. Taka zabawa trwa do białego rana, a często się zdarza, że przeciąga się na kolejne noce.

Edynburg
Szkocki sylwester trwa aż 4 dni, zaczyna się 29 grudnia. Przez centrum miasta przechodzi parada z pochodniami, aby rytualnie spalić łódź wikingów. Po tym ludzie bawią się na licznych koncertach i występach artystycznych. 31 grudnia pod edynburskim zamkiem odbywa się główny koncert sylwestrowy. A o północy nad miastem można obejrzeć jeden z największych noworocznych pokazów sztucznych ogni na świecie. Po tej imprezie odwiedza się przyjaciół i znajomych. Rankiem odważni urządzają pierwszą kąpiel w rzece Forth. Imprezę kończy pokaz tradycyjnego szkockiego tańca ceilidh na Princes Street Gardens.

Sydney
Druga co do wielkości impreza sylwestrowa na świecie odbywa się na Harbor Bridge w Australii. Mieszkańcy Sydney ze względu na różnicę czasu witają nowy rok jako jedni z pierwszych. Doskonała pogoda i wysoka temperatura pozwala bawić się na plażach i jachtach. Największy i najdłuższy 12 minutowy pokaz fajerwerków pochłania aż 4 miliony dolarów. Wykorzystuje się w niej 6 barek i blisko 30 tys. efektów specjalnych. Widowiskowość wydarzenia podkreśla sąsiedztwo podświetlonej Opery Sydney, jak również wody zatoki, w której odbija się oświetlone miasto i namnażające się kształty kolorowych fajerwerków. Po pokazie na zatoce można podziwiać paradę podświetlonych łodzi.

Dubaj
W sylwestrową noc turyści wraz mieszkańcami gromadzą się przy najwyższym budynku świata Burj Khalifa, gdzie może podziwiać niezapomniany spektakl światła ognia i wody. Rekordową ilość fajerwerków zapewnia jeden w swoim rodzaju pokaz.

Barb