Najnowsze Tajemice słynnych budynków

Tajemice słynnych budynków

SHARE

Zwiedzanie świata jest fascynujące. Szczególnego smaczku dodaje także znajomość ciekawostek i tajemnic miejsc lub budynków, które odwiedzamy podczas naszych podróży. Dziś krótka podpowiedź, co warto zobaczyć.

Wieża Eiffel
Prawdopodobnie jest jedną z najsłynniejszych budowli na świecie. Wieżę Eiffel odwiedziło ponad 300 milionów zwiedzających od jej otwarcia w 1889 roku. Była niegdyś najwyższą na świecie wieżą zbudowaną przez człowieka i waży ponad 10 000 ton. Większość odwiedzających nie wie, że słynna wieża ma małe mieszkanko. Projektant Gustave Eiffel nie tylko wymyślił budowlę, ale także zbudował sobie dom na trzecim poziomie wieży. Wyposażony w drewniane meble, obrazy olejne i wzorzystą tapetę, apartament był podobno pożądanym miejscem przez członków paryskich wyższych sfer w XIX wieku, a kilka osób oferowało Eiffelowi duże sumy pieniędzy, by wynająć przestrzeń nawet na jedną noc, ale nigdy się to nie udało.


Statua Wolności
Dar od narodu francuskiego dla uczczenia 100-lecia przyjaźni. Statua Wolności uznawana jest na całym świecie za symbol wolności. Posąg, który ma ponad 305 stóp wysokości, odwiedza rocznie około 3,5 miliona ludzi. Niewiele osób wie, że w pochodni znajduje się obserwatorium, niestety niedostępne dla zwiedzających. W 1916 roku niemieccy szpiedzy wysadzili pobliski skład amunicji, a powstały wybuch spowodował znaczne uszkodzenie pochodni. Mimo, że szkody zostały naprawione, pochodnia nigdy nie została ponownie otwarta dla publiczności.
Taj Mahal
Jeden z najpiękniejszych budynków na świecie, z najbardziej romantyczną historią. Taj Mahal został zbudowany przez cesarza Mogołów Szah Jahana, aby uwiecznić swoją ukochaną żonę Mumtaz Mahal po jej śmierci w czasie porodu. Wewnątrz imponującej konstrukcji znajdują się grobowce Mumtasa Mḥala i Szaha Jahana. Jednak wielu zwiedzających nie wie, że są atrapą. Prawdziwe grobowce leżą poniżej, na poziomie ogrodu i są niedostępne dla publiczności.
Wielki Meczet Szejka Zayeda
Jeden z największych meczetów na świecie, Wielki Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi. Ta wielka struktura może pomieścić ponad 40 000 wiernych, ma 82 kopuły, ponad 1000 kolumn i jest także domem dla wielu pozłacanych 24-karatowym złotem żyrandoli. Jednak najbardziej luksusowym elementem tego miejsca jest podłoga, a konkretnie dywan. Tkało go 1200 kobiet przez 2 lata. Dywan waży 35 ton i mierzy 5627 metrów kwadratowych.


Rushmore
Pomnik Narodowy Mount Rushmore jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w USA, z czterema legendarnymi amerykańskimi prezydentami wyrzeźbionymi w granicie. Słynne twarze ukrywają jednak sekret: za twarzą prezydenta Abrahama Lincolna znajduje się tajna komnata, sala nagrań. Pokoje wykute ze skał są domem dla ważnych dokumentów z historii Ameryki, w tym Deklaracji Niepodległości, Konstytucji i Karty Praw, które są zapieczętowane w skarbcu.
Big Ben
Znany na całym świecie jako Big Ben, Elizabeth Tower jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych londyńskich zabytków i od lat jest fotografowany przez wielu w Londynie. Nazwa „Big Ben” odnosi się do dzwonu zegara znajdującego się w wieży, który jest daleki od doskonałości, gdyż jest pęknięty. W 1859 r. nowy dzwon, który zastąpił wcześniej pękniety także pękł (nie dzwonił przez cztery lata). Rozwiązaniem, zamiast wymiany dzwona, było obrócenie go tak aby, młot uderzył w inne miejsce. Młot został również zastąpiony lżejszą wersją, a kwadrat z pęknieciem został wycięty, aby powstrzymać dalsze pękanie.
Burj Khalifa
Wieżowiec ma imponującą wysokość 2717 stóp i posiada światowe rekordy nie tylko jako najwyższy budynek na świecie, ale także jako najwyższa na świecie budowla stworzona przez człowieka, najwyższa wolnostojąca konstrukcja na świecie, najwyższy odkryty taras widokowy na świecie. Ten rekordowy budynek jest także domem dla prywatnej biblioteki. Najwyższa biblioteka świata znajduje się na poziomie 123.
IB