Podróże Tajniki Narodowego Parku Yellowstone

Tajniki Narodowego Parku Yellowstone

SHARE
yellowstone np

Każdy wie, że istnieje taki park w Ameryce w którym mieszka miś Yogi. Większość z nas również wie, że park ten nosi nazwę Yellowstone i znajduje się w stanie Wyoming. Wielu z nas odwiedziło ten park przynajmniej raz. Niestety, wiedza dużej rzeszy ludzi na temat tego parku na tym się kończy. A szkoda, bo Yellowstone jest niesamowicie fascynującym miejscem, kryjącym wiele ciekawostek. Oto kilka z nich:

• Yellowstone National Park
Bo taka jest jego pełna nazwa powstał w 1872 roku dzięki ówczesnemu prezydentowi Ulysses’owi S. Grant.
• Gejzery
Są rzadkością na tym świecie. W Yellowstone jest ich przeszło 300, co stanowi więcej niż połowę aktywnych gejzerów znajdujących się na całym świecie.
• Kanion
Yellowstone to nie tylko lasy i gejzery. To również kanion o nazwie The Yellowstone Grand Canyon, nie mylić z innym cudem o nazwie Grand Canyon National Park. Ten znajdujący się w Parku Yellowstone jest szeroki na pół mili, głęboki na 900 stóp i długi na 24 mile.

yellowstone• Bizony
Yellowstone zamieszkuje największa ilość bizonów na świecie. Żyje ich tam około 5 tysięcy.
• Jeziora
Jest ich wiele w parku. Tym najbardziej spektakularnym jest naturalne jezioro o nazwie nie innej jak… Yellowstone Lake. Zajmuje ono powierzchnię 136 mil kwadratowych i 110 mil lini brzegowej oraz ma 390 stóp w najgłębszym miejscu. Jest największym jeziorem tak wysoko położonym nad poziomem morza ( ponad 7000 st.npm). Jezioro Yellowstone w całości znajduje się na aktywnym superwulkanie. Na świecie jest tylko 30 superwulkanów. 29 z nich znajduje się w wodzie. Tylko jeden na lądzie!

yellowstone www• Trzęsienia ziemi
Ziemia trzęsie się około 2 tysięcy razy każdego roku w parku Yellowstone.
• FBI w Yellowstone
Tak, tak. Yellowstone ma przyznanego agenta FBI, który pomaga w dochodzeniach, które wychodzą poza zakres obowiązków pracowników parku – zabójstwa, gwałty, przemyt. Przestępstwa popełnione na terenie parku zaliczonane są do przestępstw federalnych.

bison www• Więzienie
Park posiada swoje własne więzienie, sąd i magistrat. Mieszczą się one w budynku Yellowstone Justice Center otwartym w 2006 roku. W centrum znajdują się: pokoje sędziów, sala przesłuchań, więzienie z czterema celami oraz miejsce rozładunku i załadunku przestępców.
• Grand Prismatic Spring
Największe gorące źródło w Ameryce znajduje się w Yellowstone. Źródełko to wydaje z siebie około 560 galonów wody na minutę.
• Narodowy Park Yellowstone
Położony jest na terenie trzech stanów: Wyoming, Montana i Idaho.

Siwa
title photo: jj