Tylko u nas Teatr Bawi! Uczy! Wychowuje!

Teatr Bawi! Uczy! Wychowuje!

SHARE

„Pinokio” to klasyka, która uczy i wzrusza kolejne pokolenia.


Z Kingą Modjeską, założycielką i dyrektorem teatru Scena Polonia oraz Studio Teatralnego Modjeska rozmawia Magdalena Stefanowicz.


Jakimi miejscami na kulturalnej mapie Chicago są teatr Scena Polonia oraz Studio Teatralne Modjeska?
Myślę, że są to miejsca, do których się wraca, w których widzowie bardzo dobrze się czują.
Teatr bawi! Uczy! Wychowuje! Mocny slogan, powtarzany przez Ciebie prawie w każdym wywiadzie.
Studio Teatralne Modjeska już od ponad 8 lat przygotowuje dzieci, młodzież oraz dorosłych do pracy na teatralnych deskach. Ten slogan przyświeca nam od samego początku istnienia szkoły i bardzo chętnie przejął go również teatr, który założyłam w 2012 roku. Obie te placówki ściśle ze sobą współpracują. Za sprawą teatru chcemy dawać naszym studentom ważne narzędzia do poznawania świata. Są to m.in.: komunikacja, umiejętności społeczne i emocjonalne, praca w grupie, kreatywność. Teatr to zabawa. Wspaniała przygoda. Wierzę, że wychowujemy nie tylko wrażliwych miłośników teatru, ale przede wszystkim otwartych na świat ludzi. Uczymy szacunku, tolerancji, nowych słów, i… poprawnej polszczyzny.
Lubisz bawić się słowem. W scenariuszach, które piszesz aż roi się od archaizmów. Nie ułatwiasz naszym polonijnym widzom, a tym bardziej swoim studentom.
To jedyna okazja, aby poznać takie słowa jak „kaftan”, czy „rzemiosło”. Wszędobylska bylejakość wygląda ze wszystkich kątów. Bylejakość zakładasz na siebie zapłaciwszy słono. Bylejakość zajadamy gdyż „pachnie świeżością”. Bylejakość oglądasz i czytasz w serwisach informacyjnych. Lubię konkret. Żadnych półśrodków. Prześlizgiwanie się w życiu na bylejakości to droga donikąd. Tego uczę moich studentów.
A czy „Pinokio” może mieć coś ważnego do powiedzenia?
„Pinokio” to historia o poszukiwaniu człowieczeństwa, przyjaźni i miłości, a z drugiej strony to opowieść o samotności i byciu innym niż wszyscy. Niewdzięcznik, łobuziak, Pinokio jest cudownie zabawny i tragiczny w swoich zmaganiach z własną naturą o to, by być dobrym. Długi nos, ośle uszy?… To kara, którą będzie musiał ponieść za własne lenistwo i kłamstwa. Baśń Collodiego uczy, wzrusza i bawi kolejne pokolenia już od lat. W naszym spektaklu poruszony jest również wątek bullyingu, czyli przemocy wśród dzieci. To ważna i niezwykle aktualna lektura.
„Pinokio” był pierwszym dziecięcym spektaklem Sceny Polonia oraz Studio Teatralnego Modjeska. Na widowni w ciągu dwóch dni 6 lat temu, zgromadziliście ponad 4000 tysiące widzów. To ewenement w Chicago, jeśli chodzi o przedstawienia dla młodego widza.
Teatr pękał w szwach! Zagraliśmy sobotni spektakl dla szkół, a w niedzielę te same dzieci przyprowadziły do teatru swoich rodziców! Na dodatek w dniu premiery lało jak z cebra. Pamiętam wielogodzinne kolejki przed teatrem. A po spektaklu pretensje widzów, dla których zabrakło biletów. Magia teatru. Magia ponadczasowego Collodiego. „Pinokio” to uniwersalna historia, którą kochamy chyba wszyscy.


Czyli rozumiem, będzie to powtórka spektaklu sprzed 6 lat?
Niestety ambicja mi na to nie pozwoliła (śmiech). Co prawda napisałam scenariusz, reżyseruję i wcielam się tak jak 6 lat temu w tytułową rolę, ale w całym tym procesie powstał zupełnie inny spektakl. Nowe dialogi, obsada, scenografia, choreografia. „Nie odcinamy kuponów” od przedstawienia sprzed 6 lat. Wręcz przeciwnie.
Występujesz w roli głównej. Pajacyk Pinokio kobietą?
Płeć Pinokio nie ma znaczenia. Wiecznie żywe przygody drewnianej kukiełki, która za wszelką cenę chce zostać prawdziwym chłopcem, to historia o każdym z nas. Nikt nie jest doskonały. Wszyscy popełniamy błędy, szukamy właściwych dróg, dokonujemy wyborów między dobrem i złem, kłamiemy, jesteśmy tak jak Pinokio nieposłuszni, naiwni, a pokonując przeciwności losu często wpadamy tak jak i on w tarapaty. Pinokio po prostu poznaje świat. Fenomenalna jest ta historia.
Na scenie obok zawodowych aktorów, zobaczymy również małych i dużych studentów ze Studio Teatralnego Modjeska. Twoja szkoła cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jak myślisz, czemu zawdzięczasz ten sukces?
Cechuje nas pasja, rzetelność, profesjonalizm i brak bylejakości, o której wspomniałam wcześniej. Coraz więcej rodziców zdaje sobie sprawę z tego, iż przyszło nam żyć w czasach „wyścigu szczurów”. Swoje umiejętności trzeba umieć sprzedać, zareklamować. Wyjść do ludzi, a często zrobić krok przed szereg! Nie po to, aby wyprzedzić innych w tym chorym wyścigu, ale po to, aby móc się odwrócić i spojrzeć na resztę z lepszej perspektywy. Każdy z nas buduje swoją markę pracownika, twórcy, szefa czy artysty, a do tego potrzebne są umiejętności, narzędzia, których „uczymy” w naszej szkole. To gwarantuje nie tylko sukces, ale przede wszystkim komfort psychiczny, którego często nam wszystkim brakuje.
Kiedy można zapisać się do Studio Teatralnego Modjeska?
Przyjmujemy dzieci od 3 roku życia. Mamy 3 różne lokalizacje: Chicago, Schiller Park oraz Bartlett. Zapisy ruszają od sierpnia, ale już teraz wszystkich zainteresowanych naszym teatrem i szkołą odsyłam na stronę www.kingamodjeska.com. Tam wypełniamy formularz zgłoszeniowy i czekamy na telefon. Zajęcia zaczynamy na początku września, a już w grudniu zagramy nasz Wielki Międzynarodowy Spektakl „Betlejem Dla Świata”.
Pozostaje nam w takim razie zaprosić na przedstawienie „Pinokio”.
Niedziela, 20 maja zapowiada się wyśmienicie. „Pinokio” to klasyka, która uczy i wzrusza kolejne pokolenia. Nasz bajkowy musical adresowany jest do wszystkich, małych i dużych. Bajkowa scenografia, piosenki, które znamy wszyscy, a które wiele lat temu wykonywała Majka Jeżowska oraz Krzysztof Antkowiak w zupełnie nowych aranżacjach, cudowna ilustrująca całość przedstawienia muzyka Marka Wilczyńskiego, świetna obsada. A w foyer teatru wiele dodatkowych atrakcji. Loteria z nagrodami, zwierzątka z baloników, malowanie twarzy. Czekamy na Was! Do zobaczenia!

Teatr Scena Polonia oraz Studio Teatralne Modjeska zapraszają na bajkowy musical
„Pinokio”
Niedziela, 20 maja godz. 2 pm & 5 pm
Vittum Theater – 1012 N. Noble St, Chicago IL
TYLKO 2 SPEKTAKLE!

Darmowy parking na terenie Muzeum Polskiego

Scenariusz & Reżyseria: Kinga Modjeska
Występują m.in: Julitta Mroczkowska, Bartosz Kasza, Sylwia Kawa, Aleksandra Mierzejewska, Anna Dolecki, Studio Teatralne Modjeska
Kostiumy: Joanna Kapuścieńska, Nevena Todorovic, Anna Gardulski
Scenografia: Małgorzata Gul Smutek, Joanna Kapuścieńska, Steve Olivieri
Muzyka: Marek Wilczyński
Współpraca: Andrzej Dylewski, Aleksandra Gmurczyk


Bilety: www.scenapolonia.com
Rezerwacja & info 630-201-8821


 Materiay dzięki uprzejmości Kingi Modjeskiej