Podróże Na Fali być!

Na Fali być!

PODZIEL SIĘ

The Wave to naturalna formacja skalna z piaskowca znajdująca się pod ścisłą ochroną na terenie o nazwie Coyote Buttes w Paria Canyon – Vermilion Clifs Wilderness. The Wave jest znana większości miłośnikom podróży pieszych wędrówek ze względu na niesamowite kolory oraz pofałdowane kształty przypominające fale morskie.

Jest to również jedno z najbardziej niedostępnych miejsc do zwiedzania w Ameryce. Nie dlatego, że trasa wędrówkowa jest tylko dla zaawansowanych podróżników czy też, że jest trudna do znalezienia. Powodem są restrykcje nałożone przez BLM, czyli Biuro Zarządzania Terenami.

Otóż około 20 lat temu BLM wprowadził system loterii – pozwoleń na zwiedzanie Wave. Tylko 20 osób dziennie otrzymuje pozwolenie, które to można wygrać drogą loterii internetowej lub stawiając się osobiście o poranku w biurze BLM w miejscowości Kanab w stanie Utah. Loteria internetowa wybiera dziesięć szczęśliwych osób na cztery miesiące przed planowaną podróżą.

Na stronie https://www.blm.gov/az/paria/lotteryapply.cfm?areaid=2 trzeba wpisać imię i nazwisko, email, ilość osób w grupie – nie może być więcej niż 6 osób oraz wybrać 3 dni (1-, 2-, 3-wybór) w miesiącu, w którym odbywa się loteria, które najbardziej odpowiadają naszym planom i uiścić bezzwrotną opłatę manipulacyjną w wysokości $5. W czerwcu odbywa się loteria na październik.

Druga dziesiątka szczęśliwców ma szansę wylosować pozwolenie stawiając się osobiście w biurze BLM między 8:30 a 9 rano na dzień przed planowaną podróżą do Wave. Po wypełnieniu aplikacji, pracownicy biura BLM – Rangers zbierają je dołączając do każdej numerek lotto. O 9 rano rozpoczyna się losowanie. Rangers głośno wypowiadają wygrane numery. Losowanie trwa tak długo aż wyczerpanych zostanie 10 pozwoleń. Dla przykładu jeśli pierwszy numer wygrała grupa 4-osobowa, drugi 5-osobowa a trzeci wylosowany numer ma 3 osoby w grupie tylko 1 z tych trzech otrzyma pozwolenie. Całkowita liczba wydanych dziennych pozwoleń nie możne przekroczyć 10, a w całości 20.
W zeszłym roku prawie 200 000 osób próbowało swojego szczęścia.

 

Najkrótsza trasa do Fali wiedzie przez przełęcz o nazwie Wire Pass, która znajduje się około 38 mil na wschód od Kanab, Utah i kolejne 8 mil po utwardzonej drodze szrutowej na południe od trasy 89. Trasa wędrówki do Wave to tylko 3 mile po skałach i otwartej pustyni. Ale pokonanie tych 6 mil latem w temperaturach przekraczających 100 F nie jest łatwe. Na trasie nie znajdziemy cienia, ani wody dlatego też wędrówkę warto rozpocząć o bardzo wczesnych godzinach porannych i zabrać ze sobą co najmniej 1 galon wody na osobę (czyli 8–16 uncjowych butelek wody).

Miejsce to ze względu na swój status „Wilderness” jest bardzo chronione. Ani w biurze BLM, ani nigdzie na trasie nie znajdziemy wskazówek czy kierunkowskazów jak znaleźć ten okaz natury.

Szczęśliwcy, którzy wylosowali pozwolenie otrzymują „mapkę”, a tak właściwie broszurkę z ośmioma zdjęciami skał, według których podróżny ma znaleźć trasę do The Wave. Fali nie widać z daleka, nie możemy jej wypatrzeć przez lornetkę. Schowana w skałach rozpościera swój wspaniałych mozaikowy wachlarz tylko przed tymi, którzy do niej dotrą. Według statystyk 1/3 szczęściarzy do niej nigdy nie dociera ze względu na słabą orientację w terenie i brak umiejętności odnalezienia właściwej drogi. Ci ktrzy do niej dotrą lepiej żeby mieli pozwolenie ze sobą. Trasa jak i sama Wave jest kontrolowana przez Rangers, którzy bardzo dokładnie sprawdzają każdej podróżnika.

Czy warto starać się pozwolenia? Oczywiście. Jest to niezapomniane przeżycie. Bycie na Fali jest wspaniałą przygodą, pożywką dla duszy i oczu. Ze względu na małą ilość dziennych pozwoleń każda z osób czy grup może mieć ją tylko dla siebie.

Pelagia