Porady Trudne dzieciństwo

Trudne dzieciństwo

SHARE

Większość ludzi twierdzi że trudne dzieciństwo nie wpłynie na nic dobrego w dorosłym życiu. Nie zdajemy sobie sprawy, że większość ludzi sukcesu ma za sobą właśnie takie dzieciństwo.

Zdarza się, że przeżycia z dzieciństwa stanowią zbyt ciężki bagaż do uniesienia, ale jednocześnie są niezłą lekcją przetrwania. Trudne doświadczenia uczą pewnych zachowań, które mogą stać się atutem, aby lepiej podejmować w przyszłości decyzje i ułożyć sobie lepsze życie.

Dziecko wychowywane w trudnym domu jest milczące i skupia się głównie na obserwacji zachowań domowników.

Poprzez to uczy się jak przetrwać w danych sytuacjach, w których z nich po prostu się usunąć z oczu, a w których o coś poprosić. Te doświadczenia w dorosłym życiu pomogą dokładnie wyczuć i ocenić atmosferę otoczenia. Poza tym osoby te są w stanie nieomylnie odczytać relacje międzyludzkie. Ten sposób odbierania różnych sytuacji pomoże budować trwałe związki i mocne przyjacielskie więzy. Takim osobom łatwiej jest też wyczuć nadchodzącą zmianę, a umiejętność odczytania niewidocznych sygnałów ułatwi komunikowanie się w skomplikowanych sytuacjach. Proste, drobne rzeczy, każdy miło spędzony dzień przynosi tym osobom radość.

Zmiany jakie nastąpiły w dorosłym życiu są jedynie ich własnym osiągnięciem dokonanym po skomplikowanym dzieciństwie i umacnia ich w sile.

Również wiele codziennych niepowodzeń jest inaczej przez nich klasyfikowane. Pewne upadki dla większości będą powodem do załamania, natomiast dla nich jest to mały problem oraz w wielu przypadkach wykazują umiejętność rozwiązywania problemów jak również bardziej tolerują współpracę z trudnymi ludźmi. Według psychologów, dziecko wyrastające w ciągłej niepewności i zawirowaniu, rozwija pomysłowość i uczy się samodzielności, co wpłynie na łatwiejsze znalezienie dodatkowych rozwiązań jednego problemu.

Ofiary, które w przeszłości doświadczyły przemocy czy szantażu są w stanie ocenić zamiary ludzi, którzy chcą ich wykorzystać.

Poprzez to, że większość oszustów i manipulantów używa tych samych technik oni stają się odporni na ich działania. Osobiste doświadczenia są tzw. szczepionką, która pomaga zapobiec wpływom ludzi, którzy chcą wyzyskać i zgnębić. To wszystko uodparnia i pomaga zauważyć niecne zamiary już na samym początku relacji z oszustem.

Barb