Żyj zdrowo Zdrowie Trzustka – niepokojące symptomy

Trzustka – niepokojące symptomy

SHARE
trzustka

Zacznijmy od ostrzeżenia – rak trzustki należy do najniebezpieczniejszych, ponieważ jest jedną z najbardziej śmiertelnych odmian raka.

Dlatego tak ważne jest, by w porę zaobserwować wszelkie zmiany mogące być wskazówką, że trzustka nie pracuje tak, jak powinna.

Stolec zmienił kolor i konsystencję i nie jest to jednorazowe.

Jeżeli twój stolec ma jasny kolor i pływa po powierzchni jest to znak złej absorpcji składników odżywczych z pożywienia. Enzymy produkowane przez trzustkę pomagają w trawieniu tłuszczy, a przez to biorą udział w przyswajaniu takich witamin jak A, E i K (wchłanianie witamin wspomaga tłuszcz). Jeżeli trzustka nie działa prawidłowo stolec jest jaśniejszego koloru, jest mniej gęsty i często zawiera tłuszcz w postaci oleistej warstwy na wodzie w toalecie.

Innym symptomem może być ból brzucha,
wynik stanu zapalnego.

Jeżeli odczuwasz ból w połowie brzucha i z czasem zaczyna on promieniować na bok lub do dolnej części, a poza tym trwa przez jakiś czas jest to oznaka problemów i konieczna jest wizyta u lekarza. W przypadku, gdy byłeś już u lekarza, który przepisał leki typu omeprazole (Prilosec) lub esomeprazole (Nexium) i ból nadal trwa także należy niezwłocznie zgłosić to lekarzowi. W przypadku, gdy ból jest nagły intensywny i umiejscowiony w środkowej części brzucha oznacza to stan zapalny trzustki.

Hormony produkowane przez trzustkę pomagają kontrolować produkcję insuliny oraz poziom cukru we krwi.

Jeżeli trzustka działa nieprawidłowo może być to przyczyną rozwinięcia się cukrzycy typu II. Powinno być to wskazówką zwłaszcza wtedy, gdy nie cierpi się na nadwagę i dieta jest w miarę zbalansowana. Gdy z kolei jest się już cukrzykiem, ale następuje nagłe pogorszenie stanu zdrowia i wręcz niemożliwość „opanowania” cukrzycy to także jest to sygnał alarmowy jeżeli chodzi o trzustkę.

Nudności i wymioty zwłaszcza po zjedzeniu czegoś tłustego np. hamburgera, awokado, orzechów, pizzy to kolejne „czerwone światło”.

Problemy z działaniem trzustki (niemożność rozkładania i trawienia tłuszczy z pożywienia) powodują, że skutkiem tego są nudności i wymioty.

Utrata wagi nie spowodowana odchudzaniem się lub zmianą diety. Gdy chudnięciu towarzyszy promieniujący ból należy jak najszybciej udać się do lekarza i sprawdzić stan trzustki.

IB