Żyj zdrowo Zdrowie Unikaj błędów – poczuj się lepiej

Unikaj błędów – poczuj się lepiej

SHARE
sol

Z wiekiem zauważamy zmiany w naszym organizmie. Nasza skóra już nie jest taka elastyczna jak kiedyś, nasz metabolizm spowalnia, tu i ówdzie odkłada się tłuszczyk, mamy mniej energii, potrzebujemy więcej snu.

W wieku 20. czy nawet 30. lat nie zwracamy uwagi na wiele ważnych elementów. Nie przykładamy się do ćwiczeń, jemy śmieciowe jedzenie, mało śpimy.

Jeśli chcemy jak najdłużej zachować młodość powinniśmy wystrzegać się poniższych błędów:

Uzależnienie od telefonu
Czy potraficie jeden dzień wytrzymać bez dostępu do swoich elektronicznych zabawek, jak tablet, telefon, laptop, komputer, itd? Okazuje się, że te urządzenia mogą wywoływać u nas ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II, choroby układu krążenia i inne choroby, które prowadzą do przedwczesnej śmierci. A ponadto zakłócają nasz rytm funkcjonowania.

telefon-bagimliligi-nomofobi

Brak snu
Sen jest naszym najlepszym przyjacielem. W czasie snu regeneruje się nasz organizm, odpoczywają narządy, w tym mózg. Każda dorosła osoba potrzebuje średnio 7-9 godzin snu. Brak snu może prowadzić do nadciśnienia, wylewu, otyłości, depresji, szybszego starzenia się komórek.

Nieregularne posiłki
Pęd za dobrami tego świata sprawia, że mamy coraz mniej czasu dla siebie i na spokojne skonsumowanie poszczególnych posiłków. Omijamy śniadanie, objadamy się kolacją, jemy wysokokaloryczne i niezdrowe potrawy, itd. Wszystko to prowadzi do cukrzycy, spowolnienia metabolizmu. Starajmy się jeść regularnie i zdrowo.

Ignorowanie sygnałów
Nasz organizm wysyła nam sygnały, które wskazują, że coś złego dzieje się z nami. Takimi sygnałami jest na przykład ból, złe samopoczucie czy nawet wypadanie włosów. Nie ignorujmy ich i nie starajmy się być własnymi lekarzami. Czasami warto wydać kilka dolarów i zrobić niezbędne badania. Lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.

Zbyt dużo soli
Czy zastanawialiście się, ile zjadacie soli każdego dnia? Jest ona obecna niemal w każdym posiłku, a jeśli stołujecie się na mieście, to zjadacie jej jeszcze więcej. Średnie zapotrzebowanie na sól to pół łyżeczki. Nadmiar soli w organizmie prowadzi do nadciśnienia, zawału lub wylewu.

Odwodnienie
Woda odżywia każdą naszą komórkę, dlatego tak ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów każdego dnia. Sięgajcie po czystą wodę lub z dodatkiem cytryny. Omijajcie konsumpcję napojów gazowanych i słodzonych, gdyż te mogą wyrządzić więcej krzywdy niż przynieść pożytku.

obesity

Omijanie siłowni
Chcecie jak najdłużej zachować sprawne ciało i umysł, nie omijajcie siłowni. Ruch wskazany jest dla każdego. Postaraj się wygospodarować przynajmniej 30 minut każdego dnia na ćwiczenia. Dzięki temu pobudzicie metabolizm, wzmocnicie układ mięśniowy i kostny, powróci do was energia i radość życia.

Brak seksu
Zmęczenie dniem codziennym, obowiązkami w pracy i w domu prowadzą do „naturalnej śmierci pożycia seksualnego”. Seks daje radość, poprawia humor, sprawia, że czujemy się lepiej i mamy więcej ochoty do życia. Niech witalność powróci do naszych sypialni, bez znaczenia na nasz wiek.

nn