Najnowsze Unikalne potrawy amerykańskie

Unikalne potrawy amerykańskie

PODZIEL SIĘ

Jeżeli myślicie o typowym amerykańskim jedzeniu to jaki obraz przychodzi wam pierwszy do głowy? Oczywiście szybkie, często fastfoodowe jedzenie popijane napojami gazowanymi. Większość z tych potraw jest niezdrowa i tucząca, ale rzadko też możemy oprzeć się pokusie, by ich nie spróbować.
Tak więc zaczynamy naszą listę unikalnych amerykańskich przysmaków od…

S’mores
Nic nie kojarzy się z letnim wieczorem przy ognisku jak właśnie ten przysmak. W 1927 roku Tramping & Trailing z Girl Scouts opublikował przepis na „Some More”, znane dziś jako „s’mores”. Jest to więc podpieczona, ciągnąca się pianka (marshmellow), kostki czekolady, a wszystko włożone między dwa krakersy tworząc słodką kanapkę.

Deep Dish Pizza
Nasz rodzimy chicagowski wynalazek. Zwykła pizza to dla nas za mało, my zajadamy się deep dish, czyli grubym ciastem pokrytym plastrami sera, na który wylany jest sos pomidorowy i dodane wszelkie pożądane przez jedzącego dodatki, szynka, cebula, pieczarki, itp. Dzięki temu odwróconemu porządkowi warstw pizza zachowuje swój kształt podczas pieczenia i ciasto nie jest rozmiękczone.

Macaroni and Cheese
Niebieskie opakowanie z makaronem kolanka i serem to niemal synonim amerykańskiej kolacji zapracowanej pani domu. Popularny mac and cheese po raz pierwszy pojawił się na rynku w 1937 roku i od tego czasu stał się uniwersalnym daniem na każdą okazję, od kolacji świątecznej, poprzez uroczystości rodzinne i obiady przygotowane w tygodniu.

Buffalo Wings
Nie znamy detali dotyczących tego, kto je wynalazł, ale wiemy na pewno, że po raz pierwszy pojawiły się w Buffalo w stanie Nowy Jork około 1964 roku. Skrzydełka w ostrym sosie to idealna przekąska, zwłaszcza podczas oglądania zmagań amerykańskich graczy futbolowych. Na żadnym przyjęciu z okazji Super Bowl nie może ich zabraknąć.

Lobster Roll
To przysmak z New England. Kiedyś mięso homarów było uznawane za odpowiednie pożywienie tylko dla więźniów i biedoty. Dziś opinia ta uległa zmianie i homar uważany jest za odpowieni na wykwintną kolację. Lobster Roll to taki hot dog, ale zamiast parówki jest w niej mięso homara, masło, sól, pieprz i sok z cytryny. Masło może także zostać zastąpione majonezem. Jako dodatki dodaje się frytki lub chipsy. Potrawę wymyślono w Connecticut w 1929 roku.

Rocky Road Ice Cream
W centrum sporu związanego z wynalazkiem tej kombinacji smakowej znajduje się kilka wielkich koncernów produkujących lody, ale niezależnie od tego, ten kto wpadł na pomysł, by do lodów czekoladowych dodać całe migdały i mini marshmellow miał świetny pomysł.

Salt Water Taffy
Większość albo je coś na słono albo na słodko. Ale nie miłośnicy słodyczy pochodzących z Atlantic City. Jak mówi legenda pomysł produkowania słodyczy z wykorzystaniem słonej wody narodził się wtedy, gdy wody oceaniczne zalały stoisko ze słodyczami, inna wersja mówi, że pomysł rodził się po tym, jak jednorazowo wykorzystano słoną wodę w procesie produkcyjnym. Którakolwiek wersja jest prawdziwa nie ma znaczenia, salt water taffy to przysmak z NJ.

Jell-O 
Po wynalezieniu sproszkowanej żelatyny w połowie XIX wieku, Pearle Bixby Waite postanowił dodać aromat i cukier do mieszanki w 1897 roku. I tak narodziła się Jell-O. W latach 50. deser stał się integralną częścią życia towarzyskiego typowej amerykańskiej gospodyni domowej. Dziś znany jest bardziej jako składnik popularnych jello shots.

Ranch i Blue Cheese Dressings
Amerykanie uwielbiają kremowe sosy sałatkowe, ale są dwa, które zawładnęły ich kubkami smakowymi ze względu na swoją wszechstronność. Sosy Ranch i Blue Chees (rodzaj sera pleśniowego) używane są nie tylko do sałatek, ale także jako dipy lub rodzaj przyprawy (Ranch w proszku dodaje się do marynat mięsnych). Bazą obu sosów jest maślanka, a Ranch od 1992 roku uznawany jest za najpopularniejszy sos.

Twinkies
Wymyślone w 1930 roku w Illinois ciasteczko nadziewane kremem bananowym szybko stało się popularnym łakociem. W czasie II wojny światowej, kiedy żywność była racjonowana zastąpiono krem bananowy waniliowym i tak narodził się klasyczny Twinkies. A jeżeli oglądaliście „Zombieland” to wiecie, że apokalipsa zombie jest niczym, jeżeli ma się ochotę na to ciasteczko.

Popcorn polany masłem
Dziś popcorn można znaleźć w kinach na całym świecie, ale nie jest on polany masłem. Ta wersja popularna jest wśród Amerykanów. Popcorn stał się najlepszą przekąską filmową w latach 30. XX wieku, ponieważ tzw. „talkies” lub filmy z dźwiękiem sprawiły, że kino stało się bardziej popularne wśród zwykłych ludzi. W rzeczywistości popcorn i inne wynalazki tego okresu są uznawane za „pomoc” kinom w przetrwaniu Wielkiego Kryzysu.

Grits
Potrawę tą prowdopodobnie jak inne przygotowywane z kukurydzy dania zawdzięczamy rdzennym mieszkańcom kontynentu, Indianom. W tym przypadku jest to plemię Muskogee. Grits jest idealną potrawą na śniadanie, obiad i kolację. I tu znów musimy wspomnieć kino. Zobaczcie koniecznie scenę przesłuchania z „Mój kuzyn Vinnie”, a dowiecie się jak ważną rolę przepis na tą potrawę odegrał w podważeniu argumentów oskarżenia.

Gumbo
Chociaż potrawa ta związana jest z czarną kartą w historii USA, niewolnictwem jest uważana za część tzw. kuchni południa, a konkretnie Luizjany. Są dwa rodzaje gumbo, z mięsem lub z owocami morza. Popularniejsze jest to drugie. Pierwszy przepis na ten rodzaj gulaszu pojawił się w książce kucharskiej w 1802 roku i według informacji został ulepszony przez zachodnioafrykańskich niewolników. Nazwa „gumbo” pochodzi od słowa „okra”, które jest integralną częścią wielu przepisów.

Peanut Butter & Jelly
Od roku 1901 kanapka z masłem orzechowym i dżemem jest najpopularniejszą kanapką pakowaną na szkolne lunche, czyli drugie śniadania. Masło orzechowe było kiedyś uważane za produkt luksusowy i było podawane w ekskluzywnych herbaciarniach w całych Stanach Zjednoczonych, ale gdy cena orzeszków spadła, coraz więcej Amerykanów chciało spróbować tego przysmaku. PB&J, jak popularnie nazywa się tą kanapkę zyskała sławę podczas II wojny światowej i od tego czasu jest integralną częścią dzieciństwa wielu Amerykanów. Co do reszty świata… opinie są podzielone.

Key Lime Pie
To słodko-kwaskowy deser wywodzący się z Key West na Florydzie. Przygotowywany jest na bazie limonek, skondensowanego mleka i pokruszonych herbatników. Zazwyczaj nie wymaga pieczenia, choć pojawiają się też zmodyfikowane wersje.

Tater Tots
Dziś uważany jest za popularną przekąskę lub jak mówią Amerykanie side dish. Po raz pierwszy te smażone przysmaki ziemniaczane pojawiły się w sklepach w 1956 roku. Od tej pory przepis udoskonalano wielokrotnie.

SMAQUCH