Porady Usuwamy plamy domowym sposobem

Usuwamy plamy domowym sposobem

SHARE

Ile razy zdarzyło nam się wylać kawę na nową sukienkę czy barszcz na piękny obrus? Niektóre z plam dadzą się usunąć bez większego wysiłku. Niestety większość potrzebuje więcej niż wody.

Oto jak usunąć te najczęściej spotykane:

• Plamy z oleju
Jeśli poplamiliśmy tkaninę olejem, to należy natychmiast przetrzeć to miejsce watą umoczoną w mące kartoflanej. Zabieg powtarzać aż do skutku. Mąka kartoflana bardzo dobrze wchłania olej oraz wszelkiego rodzaju tłuszcz. Świeżą plamę można także pocierać miąższem z chleba lub bułki.
• Plamy z kawy
Plamę z kawy najlepiej jest od razu posypać solą, a następnie kilkakrotnie spłukać ciepłą wodą. Jeśli tkanina jest biała, to zaplamione miejsce można przetrzeć wodą utlenioną.
Zaschnięte plamy przetrzyj szmatką namoczoną w gorącej wodzie z dodatkiem boraksu lub amoniaku, a następnie wypłucz w mydlanej wodzie.
• Plamy z herbaty
Świeże plamy z herbaty można wywabić za pomocą mieszaniny wody i spirytusu w proporcji 2:1, stare można spróbować usunąć za pomocą wody utlenionej (sposób zdaje egzamin tylko wtedy, jeśli materiał jest biały). Świeżą plamę można polać gorącą wodą. Zaschniętą potrzyj szarym mydłem.
• Plamy z krwi
Plamy z krwi na ubraniu można posmarować grubą warstwą krochmalu rozrobionego z odrobiną wody, gdy krochmal wyschnie, strzepnąć. Jeśli plama jest świeża, to zniknie od razu. Na starszych plamach czynność należy kilkakrotnie powtarzać. Świeżą plamę wyprać w bardzo zimnej wodzie z dodatkiem soli kuchennej. Zaschniętą plamę moczyć kilka godzin w zimnej wodzie (często zmieniać wodę na świeżą), następnie przeprać w wodzie z mydłem i wyprać jak zwykle.
• Plamy z wina
Plamę posypać solą, pozostawić na ok. 20 min, następnie wyprać zaplamioną bluzkę czy obrus. Można także spróbować przemyć plamę wodą utlenioną, a następnie wypłukać w wodzie.
• Plamy z buraków
Na tkaninę zaplamioną burakami należy wsypać trochę soli tak aby pokryła ona całą powierzchnię plamy, a po 10 minutach wyprać ręcznie lub w pralce. Świeżą plamę posypać boraksem i zmyć gorącą wodą.

Siwa