Najnowsze Wąwóz Rzeki Dziewiczej

Wąwóz Rzeki Dziewiczej

PODZIEL SIĘ

The Narrows, czyli Wąwóz Rzeki Dziewiczej w pierwszym parku narodowym w stanie Utah – Zion, marzyło mi się zobaczyć od lat. Wiedziałam, że kiedyś tam pojadę, pytanie tylko było „Kiedy?”

Osobiście upały mi nie sprzyjają. Wszystko co powyżej 72F dodając do tego jeszcze wysoki procent wilgotności irytuje mnie. Utah do chłodnych nie należy, ale wilgotność jest niska. Nie ma lepszego stanu do podróżowania w miesiącach wiosennych i jesiennych. Dlatego też wybór na wyjazd wakacyjny był dość łatwy: Utah i Zion National Park. A jak Zion to oczywiście The Narrows. Jedna z najbardziej, obok Angel’s Landing, popularnych tras w parku.

fb2

Trasa The Narrows prowadzi przez wodę. Wodę płynącą przez kanion utworzony przez rzekę Virgin. To taka mała wersja Colorado River w Grand Canyon. Jak na górską wodę przystało jest ona zdecydowanie zimna, nawet latem. Kanion ma 25 km długości. Podróż przez niego można zacząć z dwóch punktów.

Pierwsza, bardziej popularna, z tras zaczyna się na terenie parku Zion. Druga poza jego terenem w miejscu Chamberlain Ranch, które znajduje się kilka mil na wschód od Zion. Jak na prawdziwego wędrowca przystało pomimo zimnej wody i zmęczenia chodzeniem dnia poprzedniego nie było takiej możliwości, aby ktoś mnie powstrzymał przed wędrówką przez wodę. Taka okazja może się już nigdy nie nadarzyć.

Aby w pełni skorzystać z uroków kanionu i chodzenia po wodzie należy się w miasteczku Springdale, położonym 2 mile od wjazdu do parku, zaopatrzyć w ubrania wodoodporne. Wydatek rzędu tylko kilkunastu dolarów. Te kilkanaście dolarów będzie jednymi z najlepiej wydanych w życiu. Dzięki odpowiedniemu strojowi w pełni będziecie mogli skorzystać z uroków kanionu, nie martwiąc się jak zimna i głęboka jest woda.

Jeśli wybieramy opcję przejścia szlakiem z wewnątrz parku, trasa zaczyna się z przystanku Temple of Sinawava. Z przystanku autobusu musimy się udać w milową przechadzkę do koryta rzeki, aby udać się w niezapomnianą podróż wąwozem, przez który przepływa rzeka Dziewicza. Trasa ta jest nazywana potocznie „bottom up hike”, czyli z dołu do góry, i nie wymaga żadnych specjalnych pozwoleń. Wybierając tą trasę wystarczy nawet przejść milę lub dwie, aby nacieszyć oko. Dla tych bardziej zaciętych polecam przejście przynajmniej pierwszych 5 mil w głąb kanionu do miejsca o nazwie Big Spring.

Drugą możliwością zwiedzenia the Narrows jest rozpoczęcie szlaku od Chamberlain Ranch. Ta wersja jest zdecydowanie tylko dla osób w bardzo dobrej formie fizycznej. 16-milowy odcinek wąwozu trzeba nie tylko przejść, ale również w wielu miejscach przepłynąć. Tym w najlepszej formie zajmuje to przynajmniej 12 godzin. Tutaj wymagane jest specjalne pozwolenie oraz dodatkowa „przepustka” na skorzystanie z jedynego pola namiotowego znajdującego się w wąwozie.

fb3
Utah ma jedne z piękniejszych parków w całym kraju. Szczególnie jeśli lubimy formacje skalne, kolor czerwony i niebo wypełnione gwiazdami. Narodowy Park Zion spełnia wszystkie te punkty. Trasa po wodzie wąskim wąwozem nie należy do łatwych. Ale ci, którzy się nią wybiorą na pewno swojej decyzji nie będą żałować. Widoki, które zobaczycie pozostaną w waszej pamięci na długo. O drugie takie przeżycie trudno!

Album z the Narrows zobaczycie Państwo tutaj:

 Siwa