Żyj zdrowo Fitness Wędrując bezpiecznie

Wędrując bezpiecznie

PODZIEL SIĘ

Okres wakacji powoli dobiega końca, ale nie oznacza to, że koniec z wyprawami. Miłośnicy wędówek potrafią kilka razy w roku wybrać się na “włóczenie się”. Dla nich zapewne poniższe zasady są oczywiste, ale coraz więcej nowicjuszy decyduje się na wędrówkę po górkach i pagórkach. Oto kilka praktycznych rad, gdy podczas wyprawy towarzyszy nam intensywne słoneczko.

Ubranie ma znaczenie
Wybierając się na dłuższą wyprawę pamiętaj, aby ubrać się z głową. Nie zakładaj ciemnych kolorów, gdy mocno świeci słoneczko. Ciemne kolory przyciągają ekstra promienie słoneczne, a wędrując nie potrzebujesz dodatkowego ciepła. Pamiętaj, aby ubrać sie warstwowo i w miarę jak robi ci się gorąco, ściągać kolejne warstwy. Załóż ubranie, które będzie cię chroniło przed promieniami. Może to być cieniutka bluzeczka z długim rękawem. Nie zapomnij o okularach i czapeczce lub kapeluszu na głowę.

Wczesny wymarsz
Jeśli chcesz uniknąć największego słońca, postaraj się wstać wcześnie i wyjść na szlak już o 6–7 rano. Największy upał jest zawsze w godzinach 11 am–2 pm. Postaraj się w tym czasie przysiąść gdzieś w cieniu i odpocząć. Poza tym wychodząc na szlak wcześnie unikniesz tłumów.

Przeciwsłoneczne…
Nie pozwól, aby słoneczko spiekło cię na skwarkę. Wyposaż się w krem do opalania z dużym filtrem. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać krem w spray’u czy w tubce, polecamy ten w tubce, gdyż dłużej i lepiej chroni cię przed słoneczkiem. Pamiętaj, aby krem zastosować na każdy kawałek twojego ciała, który jest bezpośrednio narażony na działanie słońca. Chroń także oczy nosząc okulary przeciwsłoneczne.

Woda, woda, woda
Wyruszając w góry nie zapomnij o wodzie. To twój najlepszy przyjaciel podczas wędrówki. Pij dużo. Podczas wędrowania pocisz się dużo bardziej intensywnie, niż zazwyczaj. W żadnym przypadku nie możesz doprowadzić do odwodnienia organizmu i osłabienia. Aby zachować siły na dłużej dbaj o prawidłowy poziom elektrolitów.

Przerwy
Nie jesteś komandosem, aby szlak pokonać bez żadnych przerw. Rób sobie przerwy, odpoczywaj na szlaku. Poszukaj miejsca zacienionego, w którym choć na kilka chwil przystaniesz i dasz odpocząć swoim nogom i reszcie ciała. Unormuj oddech, niech twoje serducho złapie regularne bicie. Nie forsuj ciała.

 ms