Fakty Ciekawostki Wielkanoc na świecie

Wielkanoc na świecie

SHARE
easter in medico

Zgodnie z przysłowiem „Co kraj to obyczaj”, postanowiliśmy odwiedzić różne kraje świata i sprawdzić jak w nich świętuje się Wielkanoc. A oto co znaleźliśmy:

• Scoppio del Carro czyli wybuch wozu

To tradycja z Florencji, a wywodzi się jeszcze z czasów pierwszej wyprawy krzyżowej, kiedy to rzekomo Florentczyk Pazzino de’ Pazzi jako pierwszy pokonał mury odbijanej przez chrześcijan Jerozolimy. Za swój czyn został obdarowany krzesiwem z Bazyliki Grobu Świętego, które zostało przywiezione do Włoch i znajduje się w kościele Santi Apostoli we Florencji. Wkrótce po tym narodziła się tradycja odpalania ognia od tego krzesiwa i wspólne niesienie go przez miasto. Z czasem zwyczaj ten został unowocześniony i ulicami Florencji puszczany jest wóz wypełniony fajerwerkami, które są odpalane od świętego ognia.

de morte

• Dansa de la Mort

Taniec śmierci to tradycja w mieście Verges w Katalonii – w Wielki Czwartek, o północy na ulicach pojawia się pochód szkieletów wyposażonych w kosy i urny z prochami zmarłych. Wędrują po ulicach aż do wczesnych godzin rannych.

• Pomlazki zamiast wody

W Czechach i na Słowacji w Lany Poniedziałek nie oblewa się dziewczyn wodą, a okłada się je za pomocą ręcznie robionych i dekorowanych rózg. To lekkie uderzanie ma zapewnić pannom zdrowie i urodę.

• Ostereierbaum

Drzewko przystrojone jajkami – to tradycja wywodząca się z Niemiec. Najsłynniejsze drzewko, na którym zawisło ponad 700 jajek znajduje się w ogrodzie Voltera Krafta i jest to jabłonka.

• Czerwone jajka

W Grecji wszystkie jajka farbowane są na czerwono. Kolor ten ma symbolizować krew Jezusa.

easter corfu

• Latające wazy

Na wyspie Korfu uważajcie na spadające z okien wazy – mieszkańcy tej wyspy wyrzucają naczynia przez okno, co ma symbolizować wyzbycie się Judasza i zła z mieszkania.

• Przebierańcy

W Finlandii dzieci przebrane za wiedźmy chodzą po domach i zbierają cukierki – takie nasze amerykańskie Halloween tylko kilka miesięcy później.

easter in australia

• Wielkouch Króliczy, czyli bilby

U nas mamy zajączka wielkanocnego, a w Australii mają małego gryzonia z myszowatych – bilbiego. Jest to gatunek zagrożony wymarciem, stąd aby o nim nie zapomnieć, Australijczycy zmienili zajączka na gryzonia.

• Pieczony legwan lub żółw

To główne danie wielkanocne w Kolumbii. W tym kraju nie je się tradycyjnych jajek, lecz pieczonego legwana, żółwia lub innego dużego gryzonia.

Easter-Egg-Hunt

• Toczenie jajek

To tradycja popularna w Stanach Zjednoczonych, a najważniejszy konkurs odbywa się na trawniku przed Białym Domem. Dzieci za pomocą łyżki mają jak najszybciej przetoczyć jajko na drugą stronę trawnika, a wszystkiemu przygląda się sam prezydent.

• Parada kapeluszy

W Wielkanoc na nowojorskim Manhattanie odbywa się Parada Wielkanocna pań w kapeluszach. Nowojorczycy przez cały rok projektują, szyją, przygotowują najróżniejsze nakrycia głowy, aby zadziwić publiczność. A skoro to wielkanocna parada, nie może zabraknąć w kapeluszach elementów świątecznych, jak kurczaków, pisanek czy zajączków.

• 14-dniowa fiesta

Jak świętować, to z przytupem – w Meksyku obchody Wielkanocy trwają 14 dni. W tym czasie Meksykanie modlą się i bawią. Najhuczniej obchodzona jest Niedziela Wielkanocna. Wówczas na ulicach trwa wielka fiesta, podczas której tańczą, śpiewają i ucztują.

nn