Przeczytaj Wielkanocny kiermasz w Polskiej Szkole im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Wielkanocny kiermasz w Polskiej Szkole im. Marii Skłodowskiej-Curie.

SHARE

Śmiało możemy powiedzieć, że doroczny wielkanocny kiermasz w Polskiej Szkole im. Marii Skłodowskiej-Curie to nie tylko tradcyja szkolna, ale impreza, o której słyszały również osoby spoza szkoły i co roku odwiedzają Skłodowską, by zaopatrzyć się przed Wielkanocą.

 

A początki były bardzo skromne. Komitet Rodzicielski kilka lat temu wpadł na pomysł organizowania kiermaszu po to, by podreperować szkolny budżet oraz zebrać pieniądze na nagrody na zakończenie roku szkolnego. Na początku były to ozdoby wykonywane przez uczniów, wypieki rodziców lub nauczycieli. Dziś jest to już kiermasz pełną parą. W tym roku odbywał się 24 marca od godz. 9 do 11 rano w kafeterii szkoły przy 7400 W. Touhy Ave. Znalazło się na nim wiele przysmaków i ozdób, bo przygotowania trwały już od tygodni.


Panie nauczycielki postanowiływ tym roku zjednoczyć się i połączyć siły. Nasza pani Dyrektor Agnieszka Trzupek nie od dziś słynie ze wspaniałych wypieków, więc ona podjęła się upieczenia mazurków kajmakowych (niestety przepis jest ściśle tajny i nie możemy zdradzić wam szczegółów). Następnie zaprosiła nauczycielki do pomocy przy dekorowaniu. Co z tej współpracy wyszło mogliście zobaczyć na szkolnym Facebooku. Mamy nadzieję, że zgadzacie się z nami, że prezentowały się, a my dodamy i smakowały wspaniale, a na dodatek sprzedawały się niczym przysłowiowe “ciepłe bułeczki”. Tak pracowała jedna grupa nauczycielek, druga grupa zajęła się dekoracją i zrobieniem ozdób wielkanocnych, wyklejanych pisanek i ptaszków, które świetnie nadają się na dekorację stołu świątecznego lub mieszkania w okresie Wielkanocy. Poza tym na kiermaszu można było kupić jak co roku słodkie, polane czekoladą ciasteczka w kształcie kolorowych zajączków, były też babeczki z serowo-maślaną trawką, po której hasały różowe zajączki i żółte kurczaczki, były babeczki piaskowe posypane cukrem i ozdobione miniaturkami kraszanek. Pysznie wyglądające ciastka i ciasteczka bardzo szybko znalazły chętnych wśród gości kiermaszu. Jak co roku wszyscy mogli zaopatrzyć się w pięknie zdobione oryginalne palemki, w które wplecione były gałązki bazi i wiosenne kwiaty.

Każdy starał się w jakiś sposób wesprzeć nasz kiermasz i dziękujemy im za to, ponieważ pieniądze uzyskane ze sprzedaży wszystkich produktów jak zwykle wesprą cele szkolne, ufundowanie nagród dla zdolnych uczniów lub zakup sprzętu szkolnego. Dlatego więc na kiermaszu można było także zakupić pyszne i zdrowe chlebki pełnoziarniste, kiełbaski i szyneczki domowej roboty idelane do świątcznego koszyczka, naturalny miód i wiele, wiele innych przysmaków. Poza tym przygotowano różnorodne ozdoby np. porcelanowe zajączki, filcowe owieczki, drewniane lub robione z materiału baranki. Były także stanowiska z ubraniami, kosmetykami, świeczkami oraz wyrobami z masy solnej.

Każde dziecko mogło z kolei kupić różnego rodzaju drobne świąteczne dekoracje, takie jak kolorowe długopisy-kwiaty, ołówki, malowanki i naklejki, pisanki, wielobarwne koszyczki na święconkę i inne ozdoby i bibeloty.
Ale kiemasz to tylko część tego co działo się w minioną sobotę w Szkole Marii Skłodowskiej-Curie. Wszysycy uczniowie wraz z Rodzicami i Babciami czekali z niecierpliwością na warsztaty malowania pisanek. Starsze klasy malowały jajka rozgrzanym woskiem, młodsze kredkami woskowymi, a najmłodsze przedszkolaczki mogły naklejać świąteczne naklejki. Nastęnie każdy przechodził ze swoją pisanką do stanowiska z kolorowymi barwnikami i tam każdy wybierał swój ulubiony kolor, na który chciał zafarbować pisankę. Naprawdę w tym roku nasze dzieciaki wykonały śliczne ozdoby. Panie kolorujące je nie mogły wyjść z podziwu, ale zanim uczniowie pojawili się w kafeterii na lekcjach poznawali wielkanocne tradycje, więc byli świetnie przygotowani. Nagrodą za pięknie przyozdobione jajko była czekoladowa pisanka. Mieliśmy także stanowisko z projektami z papieru. Uczniowie najmłodszych klas mogli zatrzymać się tu i wykonać owieczki z serwetek oraz kolorowe marchewki dla wielkanocnych zajączków.

W tym dniu w szkole zorganizowano także drzwi otwarte i zapisy na następny rok szkolny. Była to więc także świetna okazja dla przybyłych gości, by zobaczyć jak wygląda praca w naszej szkole, jakim jesteśmy zgranym zespołem oraz zobaczyć nasze projekty szkolne czyli suknie Pani Wiosny lub projekty o patronce. Oprócz tego każdy mógł się zaopatrzyć w słodości lub ozdoby na kiermaszu oraz spróbować swoich sił w dekorowaniu jajek i zmierzyć się z naszymi ekspertami w tej dziedzinie. Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły, gdzie poszanowanie tradycji, rodziny i kultury polskiej przeplata się z nauką języka polskiego, historii i geografii kraju rodziców dzieci, gdzie nauczyciele są pasjonatami swojego zawodu, a rodzice chętnie włączają się w życie szkoły. Przypominamy także, że za rok następny kiermasz wielkanocny, na którym stoły uginają się wręcz od atrakcji!
IB

Zdjecia: Andrzej Brach